ABD'den 21 Suudi yetkiliye vize yasağı

Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili oldukları gerekçesiyle vizeler iptal edildi

ABD'den 21 Suudi yetkiliye vize yasağı

Washington yönetimi, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili oldukları gerekçesiyle 21 Suudi yetkilinin vizelerini iptal etti ve bu isimlere vize yasağı konulmasına karar verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo vize yasağının sadece atılan ilk adım olduğunu ifade etti ve yeni yaptırımların gündeme gelebileceğinin sinyalini verdi.

ABD'den yapılan açıklamada vize yasağı getirilen isimlere dair ise bir açıklama yapılmadı. Ancak ABD basını, vize yasağı getirilen isimler arasında Suudi istihbarat yetkililerinin ve Kraliyet Sarayı görevlilerinin bulunduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Pompeo, "Bu cezalar bu konuda söylenmiş son söz olmayacak" dedi ve "ABD, bir gazeteci olan Cemal Kaşıkçı'nın bu denli acımasız bir eylem sonucu susturulmasını hoş görmesi beklenmemeli. Bu durumdan ne ben ne de Başkan (Donald Trump) memnunuz" diye konuştu.

Ancak Pompeo atılacak adımlar konusunda ABD'nin çıkarlarını da gözetmeye özen gösterdiklerini söyledi ve "Bu suçu işleyenlerin hesap vermesini sağlamak ve Amerika'nın çıkarlarını korumak gibi ikili hedefleri gözetmeye devam ediyoruz" dedi.

ABD'nin Suudi Arabistan ile imzalamış olduğu 110 milyar dolarlık bir silah ticareti anlaşması bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda 'Silah anlaşması iptal edilsin' çağrılarına yanıt vermiş ve binlerce ABD vatandaşının işinden olmasına yol açacak bir kararın ABD'nin çıkarına olmayacağını söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin üstünü örtmeye çalışmasını "tarihin en kötü örtbas girişimlerinden biri" olarak niteledi.

"Kaşıkçı cinayeti ve örtbas çabaları hiç gerçekleşmemeliydi" diyen Trump cinayetin ilk günden tam bir fiyasko olduğunu söyledi ve ekledi:

"Bu fikri ortaya atan kişinin başının büyük belada olduğunu düşünüyorum."

Trump bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan'a yönelik açıklamalarının sert olduğunu da söyledi.

Suudi Arabistan - ABD ilişkileri hakkında ise "Bakın, Suudi Arabistan gerçekten müthiş bir müttefik oldu. Ülkemize en büyük yatırım yapan ülkelerden biri, hatta belki de en büyüğü oldu" dedi.

Donald Trump, ABD'nin cinayete vereceği tepkiyi ise Kongre'ye bırakacağını ve bu konuda iki partinin bir uzlaşmaya varmasını dilediğini belirtti.

Trump, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın cinayetle herhangi bir ilgisi olmadığını söylediğini de aktardı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 18:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER