ABD'de yeni ölümcül salgın uyarısı: Tavşanlar arasında hızla yayılıyor

RHDV2’nin Covid-19'la bir bağının olmadığı, insanlara veya diğer hayvanlara bulaşmadığı, sadece tavşan türlerini etkilediği kaydedildi

ABD'de yeni ölümcül salgın uyarısı: Tavşanlar arasında hızla yayılıyor

ABD’de 'tavşan hemorajik virüsü 2 (RHDV2)' olarak bilinen yeni bir ölümcül salgının, evcil ve yaban tavşanları arasında hızla yayıldığı açıklandı. Virüsün Covid-19 ile bir bağlantısı olmadığı ve insanlara bulaşmadığı belirtildi.

ABD Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, mart başında ilk kez ülkenin güney batısındaki New Mexico eyaletinde tespit edilen virüsün Texas, Arizona, Colorado ve Kaliforniya eyaletlerinde yayılmaya başladığı belirtildi.

Açıklamada, RHDV2’nin Covid-19'la bir bağının olmadığı, insanlara veya diğer hayvanlara bulaşmadığı, sadece tavşan türlerini etkilediği kaydedildi.

Yetkililer, tavşanlarda ani ölüme sebep olan oldukça bulaşıcı virüsün Kuzey Amerika’da ilk defa görüldüğüne dikkati çekerek, ülkedeki yabani tavşan türünü ve bağlantılı yaban hayatını ciddi şekilde etkileyeceğini vurguladı.

RHDV salgınının ilk kez 1984’te Çin’de görüldüğü belirtilerek, bu ülkeye de Avrupa’dan ithal edilen tavşanlardan geçmiş olabileceği düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER