ABD'de önseçimlerin kaybedeni Trump

Teksas Senatörü Ted Cruz, ilk seçimi Trump'ı geride bırakarak yüzde 28 oyla kazandı

ABD'de önseçimlerin kaybedeni  Trump

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak olan 45. başkanlık seçimlerinin adaylarını belirleme süreci, Iowa eyaletindeki ön seçimlerle başladı.

Eyalette Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz, güçlü rakibi Donald Trump’ı geride bırakarak Iowa'daki Cumhuriyetçi delegeleri kazandı.

BBC'nin haberine göre, Iowa'da seçimden önce yapılan anketlerde, Cumhuriyetçi aday adaylarından milyarder iş adamı Donald Trump az farkla rakiplerinin önünde görünüyordu.

Iowa seçimlerinde Ted Cruz yüzde 27.7, Trump yüzde 24.3, Marco Rubio yüzde 23.1 oy topladı. İki üyesi başkanlık yapan Bush ailesinden Jeb Bush ise yüzde 2.9'da kaldı.

CLINTON İLE SANDERS BAŞA BAŞ

Demokrat Parti'de ise ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile en yakın rakibi Vermont Senatörü Bernie Şanders arasındaki fark ulusal çapta giderek kapanırken, Iowa'da da tam bir eşitlik hali yaşanıyor.

 Oyların yüzde 98.75'i sayılırken Hillary Clinton yüzde 49.8, Sanders yüzde 49.6 oranında oy topladı.

ABD'de ön seçimler yaz aylarında son bulacak ve partiler başkan adaylarını Temmuz ayı sonuna kadar açıklamış olacak.

Ön seçimlerde başkanlık seçimine katılacak Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti adayları belirleniyor. Iowa eyaleti, diğer eyaletlerdeki seçim ivmesini etkilemesi açısından önem taşıyor.

1972'den bu yana Iowa'da ilk üçe giremeyen hiçbir aday, başkan seçilemedi. Ön seçimlerin yapıldığı ilk yer olan Iowa, yaklaşık 3 milyon nüfuslu ve ağırlıklı olarak beyazların yaşadığı bir eyalet.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 09:56
YORUM EKLE