ABD'de iki silahlı saldırı: 30 ölü, 42 yaralı

Saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananların çoğunun, yakında okula başlayacak çocukları için okul alışverişi yaptığı bilgisi verildi

ABD'de iki silahlı saldırı: 30 ölü, 42 yaralı

ABD'nin Teksas eyaletinde El Paso şehrindeki Cielo Vista alışveriş merkezinde, süpermarket zinciri Walmart'ta silahlı saldırı düzenlendi.

Yerel saatle Cumartesi sabah 10.30 sıralarında ABD-Meksika sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki alışveriş merkezinde düzenlenen saldırıda 20 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananların çoğunun, yakında okula başlayacak çocukları için okul alışverişi yaptığı bilgisi verildi.

Polis, sadece bir şüphelinin gözaltına alındığını, yakalanırken hiç ateş edilmediğini açıkladı.

Yerel medya, Teksas polisine dayandırdığı haberlerinde saldırgan olduğundan şüphelenilen kişinin 21 yaşındaki bir erkek olduğunu, Teksas'ın Dallas şehri yakınlarındaki Allen kasabasında yaşadığını söylüyor.

Allen, El Paso'ya yaklaşık bin kilometre uzaklıkta ve ABD-Meksika sınırında yer alıyor.

Saldırı, Kuzey Kaliforniya'daki yaz yiyecekleri festivalinde 18 yaşından küçük bir saldırganın ateş açarak 3 kişiyi öldürmesinden bir hafta sonra yaşandı.

El Paso polis komiseri Greg Allen, bunun bir nefret suçu olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Polis ve FBI, kısa bir süre önce bir internet sitesinde yer alan forumda isimsiz olarak paylaşılan "beyaz ırkçı bir manifestonun" saldırgan tarafından paylaşılmış olabileceğini söylüyor.

Güvenlik kameralarında, saldırganın siyah bir kıyafet giydiği ve tüfeğini farklı yönlere doğrultarak rastgele ateş açtığı görülüyor.

TRUMP: KORKAKLIK EYLEMİ

ABD Başkanı Donald Trump, El Paso saldırısı sonrası bir tweet atarak "Bugün El Paso'daki saldırı sadece trajik değil, aynı zamanda bir korkaklık eylemi. Bu ülkede bugünkü nefret dolu eylemi kınayan herkesin yanında olduğumu biliyorum. Masum insanları öldürmeyi meşrulaştıracak hiçbir sebep veya bahane olamaz." dedi.

Teksas valisi Greg Abbott, saldırı için "Teksas tarihindeki en ölümcül günlerden biri" dedi.

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador, saldırıda hayatını kaybedenlerden üçünün Meksikalı olduğunu söyledi.

Polis, ölenlerin kimlikleriyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Saldırı sırasında eşiyle birlikte Walmart'ta olan Kianna Long, "İnsanlar paniklemişti ve koşuyorlardı, birinin ateş ettiğini söylüyorlardı" diyerek o anları anlatıyor:

"Yere yakın koşmaya çalışıyorlardı, bazıları yere düştü."

Reuters haber ajansına konuşan Long, yakınlarındaki müşterilerle birlikte bir depo gördüklerini ve oraya saklandıklarını, bu şekilde yara almadan kurtulduklarını söyledi.

CNN'e konuşan diğer görgü tanığı Glendon Oakly, Walmart'ın yanındaki bir spor mağazasındaydı, önce dükkandan içeri koşarak bir çocuk geldi.

"Çocuk bize Walmart'ta silahlı bir saldırgan olduğunu söyledi. Birkaç dakika için kimse çocuğu ciddiye almamıştı ancak sonrasında sesleri duydum. İlk düşündüğüm, çocukları oradan uzaklaştırmaktı."

OHİO'DA DA SİLAHLI SALDIRI DÜZENLENDİ

El Paso'daki saldırıdan birkaç saat sonra, Ohio eyaletindeki Dayton şehrinde de, polisin verdiği bilgiye göre silahlı bir saldırgan şehir merkezinde etrafa ateş açtı.

Dayton polisi saldırganla birlikte 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 16 kişinin yaralandığını duyurdu.

Görgü tanıkları, saldırganın bir bara girmek istediğini, izin verilmeyince sokağa dönerek ateş açtığını söylüyor. Olayla ilgili inceleme devam ediyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER