ABD Büyükelçisi'nden 'Gülen'in iadesi' açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili açıklama yaptı

ABD Büyükelçisi'nden 'Gülen'in iadesi' açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, "Türkiye’nin, ABD’de yasal olarak ikamet eden herhangi bir kişi hakkında iade talebinde bulunma kararı vermesi halinde, bu husus ABD ile Türkiye arasındaki iade anlaşmasında yer alan şartlar çerçevesinde değerlendirilecektir" dedi.

ABD Büyükelçiliği'nin internet sitesi'nde yayımlanan açıklamada Büyükelçi John Bass, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili şu ifadelere yer verdi:

"ABD’de ikamet eden kişilerin darbe girişimine katılmış olma ihtimali konusunda ise ABD, darbe girişimine ilişkin soruşturmayı yürüten Türk makamlarına destek sağlama yönündeki isteğini açıkça ifade etmiştir. Türkiye’nin, ABD’de yasal olarak ikamet eden herhangi bir kişi hakkında iade talebinde bulunma kararı vermesi halinde, bu husus ABD ile Türkiye arasındaki iade anlaşmasında yer alan şartlar çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu amaca yönelik olarak, aralarında ABD Adalet Bakanlığı temsilcilerinin de bulunduğu ABD ve Türkiye’deki ABD hükümeti makamları, muhataplarıyla birlikte çalışmaya ve ülkelerimiz arasındaki iade anlaşmasınca belirlenen yasal ve delillerin kabulüne ilişkin standartların karşılanması için neler yapılması gerektiğini ele almaya hazırdır. İade anlaşmamızın ve ABD yasalarının, şüpheli bir şahsın başka bir ülkenin yargısına transferinden önce yerine getirilmesi gereken belirli şartlar içerdiğinin altını çizmek isterim."

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 12:57
YORUM EKLE