AB, IŞİD'e karşı silah yardımını üyelere bıraktı

Şu ana kadar fiilen Kürtlere silah yollamaya başlayan iki ülke, ABD ve Fransa…

AB, IŞİD'e karşı silah yardımını üyelere bıraktı

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Irak'ta dini azınlıklara karşı işlenen "suçlar ve ihlaller"i kınadı, Almanya, insanlar katledilirken "kenarda durup seyredemeyeceklerini" söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bugün yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında da IŞİD'e parasal yardım veya destek veren ülkelere karşı yaptırım tehdidi içeren bir karar tasarısının onaylanması bekleniyor.

Brüksel'de olağanüstü toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları IŞİD'e karşı savaşan Irak'lı Kürtleri silahlandırma konusundaki kararı tek tek üye ülkelere bıraktılar.

AB dışişleri bakanları yazılı açıklamalarında "AB Irak'daki güvenlik durumunun kötüleşmesinden ciddi kaygı duymaya devam ediyor ve IŞİD ve müttefiki silahlı gruplar tarafından yürütülen saldırıları en sert şekilde kınıyor" ifadesini kullandı.

'İNSANLIK SUÇLARI'

Açıklamada "temel insan haklarına karşı işlenen ve özellikle de dini azınlıkları ve zor durumdaki grupları hedefleyen suç ve ihlaller" de kınandı.

Bakanlar, bu ihlallerin insanlığa karşı işlenmiş suçlar kategorisinde ele alınması ve soruşturulması çağrısı yaptı.

IŞİD şiddetinden kaçarak evlerini terkeden Iraklıların sayısının 1 milyon 200 bin olduğu tahmin ediliyor.

Dışişleri bakanları tek tek üye ülkelerin Kürdistan bölgesel yetkililerinin yaptığı silah yardımı çağrısına olumlu yanıt vermesini memnuniyetle karşıladıklarını kaydettiler ve şu notu koydular:

"Bu tür yanıtlar her bir üye ülkenin imkanları ve yasalarının izin verdiği ölçüde ve merkezi Irak hükümetinin onayı ile yapılacaktır."

ASKERİ YARDIM VAADLERİ

Şu ana kadar fiilen Kürtlere silah yollamaya başlayan iki ülke, ABD ve Fransa. Çek Cumhuriyeti, Kürtlere askeri malzeme yollamaya hazırlandığını açıkladı. İngiltere ve Hollanda ise IŞİD'e karşı Kürtlerden ve Irak hükümetinden gelecek silah yardımı isteğine olumlu bakacaklarını bildirdiler.

Bugünkü görüşmelerden sonra Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Kürt liderler ve Bağdat hükümetiyle görüşmek ve en çok ne tür desteğe ihtiyaç olduğunu tartışmak üzere Irak'a uçacağını açıkladı.

Steinmeier, "İnsanlar orada katledilirken kenarda durup seyredemeyiz. Şu anki tehdit düzeyi devam ederse, silah desteği yapmamız gereği doğabilir, bu ihtimali dışlayamam" diye konuştu."

Toplantı, AB'yi Irak'ta olan bitenle ilgili hiç bir şey yapmamakla eleştiren Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius tarafından çağırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 12:44
YORUM EKLE