AB, Erdoğan'ın 'Referanduma gideriz' sözlerine yanıt verdi

Erdoğan, “İngilizlerin yaptığı gibi biz de bir kamuoyu araştırmasına milletimizle gideriz, ‘AB ile müzakerelere devam mı tamam mı’ diye sorarız” demişti

AB, Erdoğan'ın 'Referanduma gideriz' sözlerine yanıt verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Avrupa Birliği'yle (AB) üyelik müzakerelerinin referanduma götürülüp 'devam mı tamam mı' diye sorulabileceği yönündeki açıklamalarına Brüksel'den, "Karar Türkiye'nin" mesajı geldi.

Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre; İngiltere’deki referandumun niteliğinin farklı olduğuna dikkat çeken AB yetkilileri, 'stratejik hedef olarak yansıtılan AB üyeliğinden vazgeçmenin de stratejik hata olacağı' görüşünde.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın sözcüsü Maja Kocijancic, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum açıklamalarına ilişkin olarak Hürriyet’e yaptığı açıklamada, "Yorumlar üzerine yorum yapmıyoruz. Bu yönde bir kararı alması gereken Türk yetkililerdir" demekle yetindi.

Maja Kocijancic, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi halkının büyük bölümü Müslüman olduğu için kabul etmediği yönündeki açıklamalara ise 'Doğru değil' yanıtını verdi.

'STRATEJİK HEDEF Mİ, DEĞİL Mİ'

Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerini referanduma götürme hakkı olduğunu, bunun ulusal egemenlik alanına girdiğine ve Brüksel’in karışmasının söz konusu olamayacağına dikkat çeken yetkililer bu yönde bir kararın bir adım sonrasının da düşünülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Üst düzey bir AB yetkilisi, "Türkiye başından bu yana AB üyeliğinin stratejik hedef olduğunu söylüyor. Bu hedeften sapma varsa bunun açıkça ortaya konulmasında fayda var. Açıkçası stratejik bir hedeften vazgeçmek de stratejik bir hata olur. Hedefe odaklanıp sıkıntıları aşma yönünde ilerlemek her iki tarafın da yararına” dedi.

Bir başka yetkili ise "Müzakerelerin ilerlememesinden yakınılarak ilerlemeyi tamamen durdurma potansiyeli olan bir opsiyonun devreye sokulmasını düşünmek ilginç. Referandum fikrinin ortaya atılmasının bu referandumdan ‘evet’ çıkmasını sağlama ve sürece desteği artırma amaçlı olduğunu düşünmek oldukça zor" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, iki gün önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin vize muafiyeti konusunda geri kabul anlaşması dahil 72 koşulu yerine getirmesi gerektiğini söylemiş ve “Eğer, Bay Erdoğan ciddi şekilde geri kabul anlaşmasını uygulamama yoluna giderse, o zaman Türklere niçin Avrupa’ya vizesiz seyahat etme imkanı verilmediğini Türk halkına kendisi anlatmak durumunda kalır” demişti. Önceki gün Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde konuşan Erdoğan ise ‘terör’ tanımı nedeniyle vize muafiyetine yeşil ışık yakmayan AB için “Biz meseleyi milletimize rahat anlatırız… İngilizlerin yaptığı gibi biz de bir kamuoyu araştırmasına milletimizle gideriz, ‘AB ile müzakerelere devam mı tamam mı’ diye sorarız” demişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 07:46
YORUM EKLE