AB'den Türkiye'ye mali yardım başladı

AB'yle daha önce anlaşılan Türkiye'ye sığınmacılar için yapılacak olan 3 milyar euro'luk kaynak aktarımı yardımı hayata geçmeye başladı

AB'den Türkiye'ye mali yardım başladı

Avrupa Birliği, sığınmacı akınının durdurulması karşılığında Türkiye’ye vermeyi taahhüt ettiği 3 milyar euro'luk mali yardımı aktarmaya başladı.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’deki Suriyeli çocukların kamplardaki bakımı ve eğitimi için 55 milyon euro, insani yardım için de 40 milyon euro gönderilmesine onay verildiği belirtildi.

Kararın, pazartesi günü Brüksel'de sığınmacı krizi gündemiyle düzenlenecek Türkiye-AB zirvesi öncesinde alınması dikkat çekti.

PARİS’TEN TÜRKİYE’YE SIĞINMACI ÇAĞRISI

Zirve öncesinde bugün Paris’te bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, düzenledikleri basın toplantısında Türkiye’nin Yunanistan sınırını daha iyi kontrol etmesini beklediklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, Schengen sınırlarının korunmasına vurgu yaparak “Dış sınırların korunması, Avrupa içindeki seyahat özgürlüğünün garantisidir. Dış sınırlar korunursa iç sınırlarla ilgili önlemlerden vazgeçilebilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

krizden kar iyi fikir tam sark kurnazi..

SIRADAKİ HABER