AB'den Türkiye'ye ‘Çözüm Süreci’ne geri dönün çağrısı

Avrupa Birliği, Diyarbakır'daki bombalı saldırı sonrası Türkiye'ye, Kürtlerle çözüm sürecine geri dönülmesi çağrısı yaptı

AB'den Türkiye'ye ‘Çözüm Süreci’ne geri dönün çağrısı
Diyarbakır'da devlet güvenlik güçlerine yönelik bombalı saldırı sonrası Avrupa Birliği (AB), Türkiye'ye çözüm sürecine dönülmesi çağrısı yaptı. Ülkedeki çatışma ortamına ancak siyasi diyaloğun çözüm olabileceği belirtildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin bir sözcüsü tarafından Cumartesi günü Brüksel'de yapılan açıklamada, barışçıl ve uzun ömürlü bir çözüm için barış görüşmelerine dönülmesi gerektiği belirtildi.

Sözcü Mogherini'nin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Washington'daki Nükleer Zirve'de de konuyu görüştüğünü ve Diyarbakır'da hayatını kaybedenlere yönelik taziyelerini ilettiğini belirtti. AB'nin, PKK'nin şiddet eylemlerini de kınadığı belirtildi.

Perşembe günü, Diyarbakır Bağlar ilçesi Bağcılar mahallesinde polis servis aracının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda 7 polis hayatını kaybetmiş, 27 kişi yaralanmıştı. Saldırının sorumluluğunu PKK'nin silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG) üstlenmişti.

(Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 16:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER