71 yaşındaki nine örgüt üyeliğinden tutuklandı!

PKK'ye katılan iki çocuğunun akıbetini öğrenebilmek için örgütle görüşünce hakkında örgüt üyeliğinden dava açıldı

71 yaşındaki nine örgüt üyeliğinden tutuklandı!

71 yaşındaki Makbule Özbek, PKK'ye katılan iki çocuğunun akıbetini öğrenebilmek için örgütle görüşünce hakkında örgüt üyeliğinden dava açıldı.

7.5 yıl hapse çarptırılan ve 5 yıldır aranan Makbule Nine tutuklandı
 
Burcu Karakaş'ın Milliyet'te yer alan haberine göre dağa çıkan oğlu Nihat ile kızı Nilüfer’in peşine düşen Makbule Özbek, çocuklarının akıbetini öğrenmek için Bismil kırsalında birkaç PKK üyesi ile görüştü. PKK üyeleri, yaptığı görüşmelerin ardından kısa bir süre sonra düzenlenen askeri operasyonla gözaltına alındı.

Özbek, örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlandı. Böylece, Özbek’in 2 yıl 3 ay sürecek cezaevi hayatı başladı. Bu sırada, kızı Münevver de örgüte yardım iddiasıyla tutuklanınca tesadüf eseri Batman Cezaevi’nde aynı koğuşa düştü. Beraber hapis yatan anne-kızdan önce Münevver, ardından annesi Makbule Özbek, delil durumu göz önüne alınarak 2001’de tahliye edildi.

Ancak kararı temyiz eden savcılık, “Her ne kadar örgüte yardım yataklık suçundan mahkumiyet hükmü kurulmuşsa da hiyerarşik bağ içinde olduğundan üyelik suçundan yargılanmasını gerekir” diyerek, Özbek’in örgüt üyeliği suçlamasıyla yargılanmasını talep etti.

Yargıtay’ın yerel mahkeme kararını bozması üzerine, 2004’te yeniden yargılama yapıldı. Özbek, 2009’da örgüt üyesi olmaktan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Makbule Özbek, 22 Nisan’da kocasıyla göz tedavisi için gittiği bir özel Hastane çıkışında evlerinin önünde bekleyen polisler tarafından 2 yıl 5 aylık hapis cezasının infazı için tutuklanarak cezaevinde gönderildi.

Avukat Gülşen Özbek, müvekkilinin hastanede parmak izi vermesinin ardından emniyetin harekete geçtiğini iddia etti. Avukat Özbek Makbule Özbek’in sağlık durumunun cezaevi koşullarına uygun olmadığını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2014, 21:33
YORUM EKLE