10 maddede Paris katliamı

Kentteki bir konser salonu ve bazı restaurantlarda eş zamanlı olarak silahlı saldırı ve patlamalar meydana gelmişti

10 maddede Paris katliamı

Fransa'nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. The Guardian, can kaybını 158 olarak duyurdu. 80'i ağır 200'den fazla yaralı olduğu belirtiliyor.

Şu ana dek 10 maddede Paris katliamında bilinenler ve bilinmeyenler şöyle:

Ne biliyoruz?

1) Silahlı saldırılar şehir merkezinde 6 ayrı noktada gerçekleşti. Saldırıyı 8 saldırgan gerçekleştirdi.

2) The Guardian, kent genelindeki saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 158 olduğunu aktarırken, 80'i ağır olmak üzere 200'den kişinin yaralandığı açıklandı. Sadece Bataclan konser salonunda rehine alınan 118 kişinin öldüğü belirtildi. Polis salona baskın düzenleyip 100'den fazla rehineyi kurtardı

3) Fransa-Almanya maçının oynandığı, şehrin banliyölerindeki Stade de France yakınlarında da patlamalar oldu. Maçın ardından polis taraftarlardan statta kalmalarını istedi ve bir süre sonra güvenli kapılardan tahliye yapıldı.

4) Fransız başsavcılığına göre 7’si üstündeki bombaları patlatan toplam 8 saldırgan öldü, ancak polisin hala saldırganların işbirlikçilerinin peşinde olduğu belirtiliyor. Saldırganların Kalaşnikof tipi silahlar kullanıldığı sanılıyor.

5) Fransa sınır kapılarında tekrar pasaport kontrolüne başladı, tarihinde ilk kez OHAL ilan etti. Cumhurbaşkanı François Hollande Türkiye’de yarın başlayacak G-20 zirvesi için gerçekleştireceği ziyareti iptal etti.

Neyi bilmiyoruz?


6) IŞİD sempatizanı bazı hesaplar sosyal medyada saldırıya destek verse de, son yılların en kanlı terör eylemini üstlenen henüz olmadı. Adli kaynaklar, saldırının IŞİD ihtimalinden şüpheleniyor.

7) Saldırıların koordineli olduğu düşünülüyor, ancak saldırılar arasındaki ilişki henüz netleşmedi ve bilgiler yetersiz.

8) Saldırıların ardından Türkiye’de düzenlenecek G-20 gündemi, liderlerin katılımı ve sonuç bildirgesinin nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

9) Türkiye, ABD ve Fransa’nın da yer aldığı IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye’de askeri operasyonları artırmaya hazırlanıyordu. Bu ülkelerin başsağlığı ve kınama açıklamaları dışında saldırılara nasıl tepki göstereceği bekleniyor.

10) Tam olarak kaç kişinin öldüğü hala belirsiz. Onlarca ağır yaralı var.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 11:07

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER