Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Van’ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığda hayatını kaybedenler için iki günlük yas ilan ettiğini açıkladı.

DTK’nın açıklamasında “Elazığ’da meydan gelen depremin yaraları daha taze iken Van’nın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ felaketi tüm halkımızı derin bir yasa boğmuştur” denildi.

Açıklamada, doğa olayının arka planında tarihsel ve siyasal ihmalkarlıkların olduğu ifade edilerek şöyle denildi:

“Bahçesaray’daki birinci çığ felaketi, kısmen doğa ile ilişkilendirilse de felaketin öncesinde yollarla ilgili yıllardır gerekli tedbirlerin alınmaması, olası felaketlere yönelik teknik hazırlıkların önemsenmemesi, yetkililerin çığ bölgelerine yönelik seyahat saatleri ile ilgili uyarıları zamanında yapmaması, insan yaşamının buralarda yetkililer açısından ne kadar kıymetsiz olduğunu ve felaketlerin kader değil tedbirsizlik ve sorumsuzluk sonucu olduğunu ortaya koymaktadır. Basında ve kamuoyunda da belirtildiği gibi kalabalık bir insan grubunun kimi uyarılara rağmen hava destekli, ağır araçlar eşliğinde çığ bölgesine sürüklenmesi ikinci bir felaketin asıl nedeni olmuştur. Bu hareketlilik ikinci bir çığ felaketini adeta tetiklemiştir. Toplumun sorunlarını çözmekten öte daha da derinleştiren AKP iktidarının toplum için büyük bir risk haline geldiğini tüm kamuoyu görmelidir. DTK olarak tüm toplumla bu acıyı paylaşmak için iki günlük yas ilan ediyoruz. Halkımızın bu tür felaketlerde dayanışmacı karakterini biliyoruz. Bu duyarlılıkla başta halkımızı, duyarlı STK’ları ve siyasi partileri Van-Bahçesaray halkıyla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.”