Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa bölgesine çarpıcı bir uyarıda bulundu. DSÖ'nün Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri Kluge, Avrupa'nın yeniden salgının merkez üssü haline geldiğini ve önlem alınmazsa Şubat 2022'ye dek yarım milyon insanın daha ölebileceğini söyledi.

Kopenhag'da gazetecilere brifing veren Kluge, Covid-19'un son günlerde Avrupa bölgesinde 53 ülkedeki yayılma hızının ciddi endişe sebebi olduğunu, vaka sayılarının daha bulaşıcı Delta varyantının yanı sıra kamu sağlığı önlemlerinin rahatlatılması ve aşılama oranlarının düşmesi nedeniyle rekor seviyelere yaklaştığını belirtti.

1 ŞUBAT UYARISI

"Avrupa yeniden pandeminin merkez üssü. Bir yıl önce olduğumuz noktadayız" diyen Kluge, bu sefer ne yapılması gerektiğinin bilindiğini vurguladı; önlem alınmazsa Avrupa'da 1 Şubat 2022'ye dek 500 bin kişinin daha ölebileceği tahmininde bulundu. Kluge'nin, Şubat 2022'den önce Avrupa ve Asya'da maske takma oranlarının yüzde 95'e çıkarılmış olması halinde 188 bin kişinin ölmemiş olacağını söylemesi de dikkat çekti.

ALMANYA'DA REKOR VAKA TESPİT EDİLDİ

Avrupa'da vaka sayılarında son dönemde rekor artış görülen ülkeler arasında Polonya, Almanya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Rusya bulunuyor. 38 milyon nüfuslu Polonya'da son bir gündeki vaka sayıları 15 bin 515 ile nisan ayından bu yana en yüksek seviyelere çıktı; son 24 saatte 250 kişi öldü. Slovakya'da bir gün içinde 6 bin 713 kişi Covid-19'a yakalandı. Bu veri, pandeminin en başından bu yana ülkedeki en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti. 

Macaristan'da vaka sayıları 6 bin 268 ile geçen haftaya kıyasla iki kat artarken, Almanya'da da 33 bin 949 kişi ile pandeminin başından bu yana en yüksek günlük yeni vaka kaydedildi. Delta virüsünün yayıldığı Rusya'da ise günlük ölü sayısında yeni bir 'rekor kırıldı'. Ülkede son bir günde 1195 kişi Covid'den öldü; 40 bin 217 yeni vaka kaydedildi.