Türkiye'nin de kullandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı Sinovac, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil kullanım onayı verilen aşılar listesine girdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de de kullanılan Çin menşeli Sinovac aşısının acil kullanım onayı verilen aşılar listesine alındığını açıkladı.

DSÖ açıklamasında, Sinovac aşısının 18 yaş üzerindeki yetişkinlerde kullanılmasının tavsiye edildiği belirtildi. Eldeki verilere göre aşının ileri yaşlarda da etkili olduğu, bu nedenle Sinovac aşısında yaş açısından bir üst limit gerekmediği de vurgulandı.

Gözden kaçırmayın

CHP'li Tanal: Şanlıurfa'da jandarmanın sert müdahalesine maruz kalan 5 çiftçi gözaltında CHP'li Tanal: Şanlıurfa'da jandarmanın sert müdahalesine maruz kalan 5 çiftçi gözaltında

DSÖ, Sinovac aşısının ikinci dozunun 2-4 hafta arasında yapılmasını tavsiye etti.

Bir aşının DSÖ'nün acil kullanım onayı listesine girip girmemesi ülkeler açısından bağlayıcı bir özellik taşımıyor. Bununla birlikte, bir aşının DSÖ listesinde yer alması, ülkelerin ulusal ilaç düzenleyici kurumları nezdinde o aşının güvenli ve etkili olduğuna dair bir işaret anlamına geliyor. DSÖ onayı aynı zamanda, Sinovac aşısının küresel aşı ittifakı COVAX üzerinden yoksul ülkelere dağıtılmasının da önünü açmış oldu.