Korona virüsünün yeni ortaya çıkan ve aşıların hedef aldığı noktada çok sayıda mutasyon içeren Omicron varyantı hakkında birçok soru hâlâ yanıtlanmamışken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) uyarı geldi. 194 üye ülkeye teknik brifing veren DSÖ, "Omicron'un küresel seviyede daha fazla yayılması potansiyeli yüksek" uyarısı yaptı.

'AĞIR SONUÇLARI OLABİLİR'

DSÖ açıklamasında, "Omicron bağlantılı genel risk çok yüksek" ifadeleri kullanılırken, "Varyantın özelliklerine bağlı olarak, gelecekte ağır sonuçları olacak yeni Covid-19 dalgaları yaşanabilir" denildi.

'PANDEMİNİN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREBİLİR'

"Omicron'un çivili proteininde daha önceden görülmemiş sayıda mutasyon var" diyen DSÖ, "Bunlardan bazıları pandeminin gidişatı üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle endişe verici" ifadelerini kullandı. DSÖ, "Genel olarak bakıldığında, Omicron'un bağışıklık sisteminden kaçma potansiyelinin büyüklüğü konusunda önemli belirsizlikler söz konusu" uyarısında bulundu.

ÜYE ÜLKELERE ÇAĞRI

DSÖ, varyantın yayılma hızının anlaşılabilmesi için üye ülkelere ilk Omicron vakalarını ve test yapılan örneklere oranını raporlama çağrısında bulundu. DSÖ, yüksek riskli grupların aşılanmasının hızlandırılmasını ve ülkelerin olası Omicron dalgasına hazırlık yapmasını da talep etti.