DSÖ'den AB'ye aşı eleştirisi: Salgını uzatma riski var

Dünya Sağlık Örgütü Başkan Yardımcısı Mariangela Simao, Avrupa Birliği'nin aşı ihracatına getirdiği sınırlama kararının 'salgını uzatma riski' taşıdığını söyledi

Dünya 30.01.2021 - 17:24 30.01.2021 - 17:24

Avrupa Birliği'nin (AB) üye ülkelerde üretilen aşıların ihracatına sınırlama getirmesinin ardından, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) birliğin yeni kararını eleştirdi. AB'nin aldığı önlemlerin 'salgını uzatma riski' taşıdığını söyleyen DSÖ Başkan Yardımcısı Mariangela Simao, bunun 'çok endişe verici bir eğilim' olduğunu ifade etti.

Daha önce DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, 'aşı milliyetçiliğinin' salgınla mücadeleye zarar vereceğini aktarmıştı. Aşı 'istiflemenin' küresel eşitsizliği artıracağını dile getiren Ghebreyesus, bu durumun ekonomik iyileşmeyi de yavaşlatacağını söylemişti.

Ghebreyesus, şu ifadeleri kullanmıştı: "Aşıları biriktirirsek ve paylaşmazsak, üç büyük sorunla karşı karşıya kalacağız: Birincisi, bu feci bir ahlaki başarısızlık olur; ikincisi, salgın durdurulamaz ve üçüncüsü de ekonomik iyileşme yavaşlar. Bu bir seçim ve umarım doğru olanı yaparız." 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@