Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, IŞİD'e karşı nihai zafer elde ettiklerini ve sözde halifeliğe son verdiklerini açıkladı.

Twitter'dan açıklama yapan Bali, IŞİD'in son kalesi olan ve haftalardır çatışmaların sürdüğü Baguz'un özgürleştirildiğini belirtti.

Bali, "DSG, sözde halifeliğin tamamen yok edildiğini ve IŞİD'in toprakları bakımından yüzde 100 yenilgiye uğratıldığını açıklıyor. Bu eşsiz günde, çabaları zaferi mümkün kılan binlerce şehidimizi anıyoruz" ifadelerini kullandı.

TEMİZLİK OPERASYONLARI BİTTİ

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, iki gün önce IŞİD'in kamp olarak kullandığı Bahoz köyünün Fırat Nehri üzerindeki bölümünü de kontrol altına alan DSG güçleri, temizlik operasyonları gerçekleştiriyordu. Bu sabah itibariyle temizlik operasyonlarını da bitiren QSD güçleri, kamp olarak kullanılan yere de bayrak dikti. Özgürleştirilen alana "Cizre Fırtınası" hamlesinde yer alan bütün komutanlar geldi.

Alanda konuşan DSG komutanlarından Çiya Fırat, "Cizre Fırtınası" hamlesini bitirdiklerini belirterek, IŞİD'i bitirdiklerini söyledi. IŞİD'in elinde artık toprak parçası kalmadığını söyleyen Fırat, bu zaferi Kürt halkı başta olmak üzere tüm insanlığa armağan ettiklerini ifade etti. Çiya Fırat, “Bugün Bahoz'u yani IŞİD'in elindeki son bölgeyi de özgürleştirerek hamlemizi tamamlamış bulunuyoruz.  Bizler bu zaferi Kürt halkı, Arap halkı, Süryani halkı başta olmak üzere tüm bölge ve dünya halklarına armağan ediyoruz. IŞİD'in coğrafik hakimiyet varlığına son verdiğimizi ve hamlemizin tamamlandığını belirtiyoruz. İlerleyen saatlerde geniş kapsamlı açıklama DSG genel komutanlığımız tarafından yapılacaktır" dedi.

ABD AÇIKLADI, SURİYE 'BLÖF' DEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 'IŞİD'in Suriye'de kontrol ettiği herhangi bir toprak kalmadığı' konusunda Başkan Donald Trump'a bilgi verdiğini söylemişti.

Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar el-Caferi ise, ABD'nin IŞİD'in Suriye'de kontrol ettiği herhangi bir toprak kalmadığı açıklamasının blöf olduğunu belirtmişti.