Ukrayna'nın doğusunda yer alan ve tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Donetsk’in merkezinde patlama meydana geldiği belirtildi.

Sputnik'in aktardığına göre Donetsk’te bulunan RIA Novosti muhabiri, "Şehrin merkezinde şiddetli patlama meydana geldi" diyerek patlamayı bildirdi.

Patlamanın, Donetsk Halk Cumhuriyeti Hükümet Binası yakınında meydana geldiğini söyleyen muhabir, halihazırda patlama yerinde yangının göründüğünü, yakınlardaki binalarda hasarın oluşmadığını aktardı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Halk Milisi Sözcüsü Eduard Basurin, Ukrayna hükümetini sorumlu tuttu. Basurin, Kiev yönetiminin Donetsk ve Lugansk bölgelerinde bugün 3 ayrı sabotaj girişimi gerçekleştirdiğini belirtti.

DONETSK'TE YAŞAYANLARI RUSYA'YA TAHLİYE EDİLİYOR

Patlamadan önce açıklama yapan Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin, Donbass'taki gerilimin tırmanması nedeniyle Donetsk'te yaşayanları Rusya'ya tahliye etmeye başladıklarını açıklamıştı.

Rusya'yla varılan mutabakat uyarınca Rostov Bölgesi'nde bölge sakinlerinin yerleştirileceği yerler hazırlandığını, tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyleyen Puşilin, tahliye kararının Ukrayna ordusunun saldırı düzenleme olasılığı nedeniyle alındığının altını çizdi.

PUTİN, ACİL DURUMLAR BAKAN VEKİLİNİ ROSTOV'A GÖNDERDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya Acil Durumlar Bakan Vekili Vasiliy Çupriyan'a Donetsk ve Lugansk'tan gelecek sığınmacıların kabulü için Ukrayna sınırındaki Rostov bölgesine gitme talimatı verdiğini duyurdu.

Peskov, "Putin, Acil Durumlar Bakan Vekili Aleksandr Çupriyan'la telefonda konuştu ve sığınmacıların yerleştirilmesi, tıbbi yardım da dahil sıcak yiyecek ve tüm ihtiyaçların temini için gerekli koşulları oluşturması için işleri yerine organize etmek üzere Rostov bölgesine uçması yönünde talimat verdi" dedi.

SIĞINMACILARA KİŞİ BAŞI 10 BİN RUBLE VERİLECEK

Peskov, Putin'in hükümete Donbass'taki bölgelerden gelen her bir sığınmacıya acilen 10 bin ruble tutarında ödeme yapılması talimatı verdiğini de aktardı.

Rusya Hükümet Sözcülüğü, Devlet Başkanı Putin'in talimatı üzerine sığınmacılara tek seferlik ödeme yapılacağını ve ödemelerin finansmanının Rusya Rezerv Fonu'ndan sağlanacağını açıkladı.

'ROSTOV'DA OPERASYON MERKEZİ KURULDU'

Rusya Devlet Duması BDT Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, Donetsk ve Lugansk'tan gelen sığınmacılarla çalışmaların yürütülmesi için Rostov Bölge Valisi Vasiliy Golubev'in talimatıyla Rostov'da operasyon merkezi kurulduğunu belirtti.

Şu anda bir sorun bulunmadığını söyleyen Vodolatskiy, çok sayıda insanın aynı anda gelmesi halinde, sınırdan geçişleri hızlandırmak için federal hükümet makamlarının yardımına ihtiyaç olacağını, ek barınma yerlerinin planlanması gerekeceğini ifade etti.