Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını açıkladı ve politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 16'dan yüzde 15'e çekti.

Merkez Bankası, bu hamlesiyle piyasayı bu kez de şaşırtmadı ama yine de beklenen 100 baz puan indirim TL’yi biraz daha zayıflatmayı başardı.

Faiz kararı sonrası dolar ve euroda yükseliş devam etti. Günlük yüzde 5'i aşan yükselişle dolar/TL 11,31 ve euro/TL 12,82 zirvelerini gördü.

Para Politikası Kurulu (PPK) metninde faiz indirim döngüsünün sonuna gelinmediği mesajını alan analistler, yıl sonunda politika faizinin ise yüzde 14’e ineceği görüşünde.

Dolarda ise 11,50 seviyeleri çok yakın...

Metinde Para Politikası Kurulu'nun sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendireceği belirtildi.

Böylece eylül, ekim ve kasım ayı toplantılarında toplamda 400 baz puanlık indirim yapılmış oldu. TL'deki sert değer kaybına ve enflasyon artışına rağmen banka, aralık ayında indirimlere devam edeceğinin de mesajını verdi.

Türk Lirası hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 8’e yakın değer kaybederek dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. İkinci sırada ise yüzde 3 düşüşle Şili Pesosu geliyor.

Dolar/TL'de yılbaşından bu yana artış yüzde 50'ye yaklaştı.

Türkiye'nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 435 baz puan seviyesine yükselirken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 20,18 seviyesinde bulunuyor.

YABANCI ANALİSTLER İNDİRİMLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Yabancı analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimlerine devam edeceğini tahmin etti.

Bloomberg HT'ye konuşan yabancı yatırımcılar, TCMB'nin aralık mesajını faiz artışı yönünde değerlendirdi.

TCMB karara ilişkin metninde faiz indiriminde “sınırlı alanın kullanımının tamamlanmasını” aralık ayında değerlendireceğini ifade etti.

TCMB açıklamasında, “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir” ifadesi yer aldı.

Medley Advisor Gelişen Piyasalar Direktörü Nick Stadtmiller, 100 baz puanlık indirimin piyasalar tarafından beklendiğini fakat gelecek ay bir faiz indirim daha yapılabileceğine dair sinyalin piyasaları tedirgin ettiğini söyledi.

“Türk Lirası'na bu seviyelerden daha fazla satış gelmesine şaşırmam” diyen Stadtmiller, Türk Lirası'nın kış ayları boyunca zayıf kalmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Aralık ayında 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha beklediğini belirten Stadtmiller, 2022 yılının ilk yarısı boyunca TCMB’nin politika faizini sabit tutacağını düşündüğünü dile getirdi.

KAMU BANKALARINA SERMAYE ENJEKSİYONU GİBİ ÖNLEMLER UYGULANABİLİR

Merkez Bankası’nın ana hedefinin şu an için ticari kredileri desteklemek olduğunu belirten Stadtmiller, “Eğer düşük faiz oranları bu borçlanmayı artırmazsa, yetkili makamlar kamu bankalarına sermaye enjeksiyonları ya da kredi garanti fonunun artırılması gibi parasal olmayan önlemler uygulayabilir” dedi.

Stadtmiller, geleneksel olmayan para politikası dışı önlemlerin dolarizasyon ve kişisel kredi büyümesini engellemek için kullanılabileceğini de ekledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose da aralık ayında faiz indirimi beklediklerini söyledi.

Ghose, "Makroekonomik bakış açısıyla değerlendirildiği zaman faizlerin indirilmemesi gerekiyor. Bugünkü karar piyasaların halihazırda fiyatlamasının büyük ihtimalle dengeleyici bir adımıydı. Merkez Bankası hala para politikasını sürdürülemez bir noktaya doğru götürüyor. Ekonomiyi ve döviz kurunu kötü etkileyebilir. Aralık ayında benzer şekilde bizde 50 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyoruz. Cumhurbaşkanının faizler hakkındaki mesajlarını dinliyor olacaklardır" dedi.

GELECEK YILIN İLK ÇEYREĞİNDE FAİZİ YÜZDE 19'DA ÖNGÖRÜYORUZ

Societe Generale Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Phoenix Kalen, aralık ayında 100 baz puan indirim beklediklerini söyledi. Kalen, 2022'de acil bir faiz artışı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Kalen, önümüzdeki günlerde Türk Lirası'nda hızlı düşüş yaşanacağını ve Merkez Bankası'nın para politikasının tersine döneceğini ve gelecek yılın ilk çeyreği sonu itibariyle faizin yüzde 19'a çıkacağını öngördü.

TCMB'NİN ARALIK AYI MESAJLARINI PİYASALAR CİDDİYE ALMADI

Aralık ayına ilişkin net beklentilerini açıklayan yabancı analistlerin yanında piyasanın TCMB'nin aralık ayı mesajlarını ciddiye almayacağı beklentisinde olan analistler de oldu.

ITC Capital Markets Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys ise bugünkü kararın TCMB’nin Türk Lirası'nın değerini önemsemediğine dair daha fazla kanıt sunduğunu belirtti.

“TCMB’nin aralık ayında faiz indirimi döngüsünü sonlandırabileceğine dair mesajları piyasa tarafından çok ciddiye alınmadı. Merkez Bankası’nın bunun için yeterli kredibiltesi yok” diyen Matys, Türk lirasındaki değer kaybının bir ödemeler dengesi krizini tetikleyebileceğini söyledi.