Yaklaşık bir yıldır örgütlenme çalışmalarını sürdüren Milli Demokratik Devrim Hareketi (MDD), 3-4-5 Aralık 2021 günleri Altınokta Körlere Hizmet Vakfı'nın Ankara’daki Konferans salonunda yaptığı toplantı ile parti kuruluşunu gerçekleştirdi.

Önemli kısmını Doğu Perinçek liderliğindeki Vatan Partisi’den ayrılanların oluşturduğu parti kurucuları arasında, 68 gençlik hareketinden, işçi ve memur mücadelesinden kişiler, medya dünyasının tanınmış bazı simaları, sanatçılar, kadınlar ve gençler de vardı.

HANGİ İSİMLER YER ALDI

Parti kuruluşunda geçmişte Aydınlık hareketi içinde yer almış Kamil Dede, Hikmet Çiçek, Bedri Gültekin, Osman Aydın Şahin, Ömer Şahin dikkat çeken isimlerdi.

Mehmet Bedri Gültekin Sosyalist Parti, İşçi Partisi ve Vatan Partisi’nde, genel başkan yardımcılıkları, genel sekreterlik ve genel başkan vekilliği gibi önemli görevlerde bulunmuştu.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin kurucuları arasında Sosyalist Parti, İşçi Partisi ve Vatan Partis’nde Merkez Karar Kurulu üyeliği ve İşçi-Sendika Bürosu yöneticiliği, Aydınlık Gazetesinde Emek sayfasının köşe yazarlığı yapmış olan Mehmet Akkaya da yer aldı.

Medya dünyasının tanınmış haber spikerlerinden Gülgün Feyman Budak, yayıncı İsmet Arslan, sanatçı Mehmet Akif Şenoğlu, müzisyenler Fatih Veli Ölmez ve Ata Yıkar da kurucular arasındaydı.

Diğer bazı isimler: Esin Ergenç, Ahmet Akgün, Hokka, Gürbüz Çuhadar, Haydar Ali Keskin, Nurhayat Poyraz, Hasan Bulut, Hüseyin Kadri Gültekin, Hasan Toprak, Ali Çam.

TİKP, SOSYALİST CUMHURİYET PARTİSİ’NE KATILDI

Vatan Partisi’nin önceki adı olan İşçi Partisi döneminde Köylü Bürosu Başkanlığı yaparken 2010 yılında partiden ayrılarak arkadaşları ile Türkiye İşçi Köylü Partisi’ni (TİKP) kuran İsmail Durna da Sosyalist Cumhuriyet Partisi Kurucuları arasındaydı.

Durna’nın Genel Başkanı olduğu TİKP delegeleri, Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin kuruluşu arifesinde olağanüstü kongre yaparak partiyi kapatma ve bütün üyelerle Sosyalist Cumhuriyet Partisi’ne katılma kararı aldılar.

İsmail Durna, yeni kurulan Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nde Başkanlık Kurulu Üyesi olarak görev aldı.

ALTI AYDA ÖRGÜTLENME BARAJINI AŞMA HEDEFİ

Kongre’de oy verenlerin tamamının oylarını alarak Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin Genel Başkanlığına seçilen Mehmet Bedri Gültekin, kongrenin kapanış konuşmasında şunları söyledi: “Yaklaşık 10 ay önce yola çıktık ve bu süreçte büyük yol kat ettik. Aldığımız mesafe küçümsenmeyecek ölçüdedir. Yeni bir siyasi hareketin 10 ay içerisinde, 60 kadar ilde örgütlenmesi veya örgütlenecek ilişkileri ortaya çıkarması, 40 kadar ilde de gruplar şeklinde örgütlenmeyi gerçekleştirmesi bir başarıdır.”

Kaynak: graffitihaber.com