Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Seyrantepe Mahallesi’nde 28 Nisan’da polisler Leyla Taş’ın yaşadığı ikamete baskın düzenledi. Evin kapısı koçbaşı ile kırılırken, eve giren polisler arama yaptı. Yaşananları kayıt altına alan Leyla Taş, sanal medya hesabından paylaştığı videoda “Kafamıza silah dayadılar, paramızı, altınlarımızı aldılar” diyerek, tepkisini dile getirmişti. 

Leyla Taş ve Bediha Taş polis baskını, gözaltı ve yaşadıkları şiddeti Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 

KAPILAR KIRILDI

5 Eylül 2021’de Yenişehir Belediyesi kayyımı tarafından tezgahına el konulan kardeşi Ensari Taş’ın kayyım hakkında söylediği sözlerden dolayı hakkında gözaltı kararı verildiğini aktaran Taş, “Gece saatlerinde polis büyük bir gürültüyle evin bahçesine girip, camları ve kapıları silahlarla kırmaya çalıştı. Onlarca polis kapıyı kırıp eve girdikten sonra kardeşim Ensari Taş’ı sorgusuz sualsiz darp etti. Sonra evde bulunanların tamamı polisler tarafından yerlere yatırıldı. Kafamıza silah dayadılar. Polisler bize hakaretler, tehditler etti” diye belirtti. 

POLİS, EVDEKİ PARAYI MERAK ETTİ

Polislerin arama adı altında evi dağıttığını dile getiren Taş, “Babamı, yeğenimi, kardeşimi ve Ensari’yi gözaltına aldılar. Ensari dışındakileri karakoldan bırakıldı. Ensari’yi bırakmadılar. Polisler sanki talana gelmişlerdi. Aramada yaklaşık 60 bin TL paramızı ve altınımızı aldılar. Polis bize, ‘Bu kadar para ne geziyor bu evde’ diye sordu. Ben de ‘bu para her zaman olur bizim evde. Pazarcıyız normaldir’ dedim” dedi. 

Polisin evden aldığı para ve altınlara ilişkin Taş, “Bilmiyorum bize bir şey göstermediler. Bir kağıda bir şeyler kaydediyorlardı. Aile olarak üzerimizdeki bu zulmün bitmesini istiyoruz artık. Kardeşime ve bize ait olan para ve altınlarımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

'BİZİ HEDEF HALİNE GETİRDİLER'

Baskın esnasında evde bulunan anne Bediha Taş ise, “Devletin zulmü her zaman benim çocuklarımın üstünde. Benim eşim de 7 sene siyasi nedenlerle cezaevindeydi. Ben çocuklarımı yokluk içinde büyüttüm. Polisler her yıl evimi basıyor. Bizi hedef haline getirmişler, ‘terörist’ diyorlar. Çocuğumu bıraksınlar” şeklinde konuştu. 

'10 AYLIK BEBEĞİ KORKUTTULAR'

Baskın sonrasında video kaydında da Taş, şunları belirtmişti: “Şerefli bir Kürt varsa bu olayı duyuracak. Evimizi mahvettiler, bize şiddet uyguladılar, yengemin altınlarını, paramızı götürdüler. Bu bayram ağzında cebimizde 10 TL para bırakmadılar. Hiçbir şey bırakmadılar, camlarımızı kırdılar, terör estirdiler. Gece yarısında ampullerimizin hepsini kırdılar ki insanlar içeride bizi görmesin. Hepimizi yere yatırıp başımıza silah koydular. Bakın bu zulme bakın. Ben ülkemde zulüm yaşıyorum. 10 aylık bebeğin ödünü kopardılar. Tek suçumuz Kürt olmaktı.” 

KAYYIMA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

5 Eylül 2021 tarihinde Yenişehir Belediyesi kayyımı tarafından yer değişikliği talebini kabul etmeyen pazarcıların tüm pazar tezgahlarına polisler tarafından el konulmuş, pazarcılar ise polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Pazar yerlerinde kalmakta ısrarcı olan pazarcılar ise yaptıkları açıklamalarla kayyıma tepki göstermişti. Pazarcı Ensari Taş, 5 Eylül 2021’de kayyıma “Yeri geldiğinde halk belediyeciliği yaptıklarını söylüyorlar. Kayyum halk belediyeciliğini yapmıyor. Hakkımızı bile gasp ediyor. Yenişehir ve Kayapınar belediyeleri tarafından resmi olarak bizi bu pazara getirdiler. Burada 5 yıldır tezgah kuruyoruz. Ne gerekçeyle bizi kaldırmaya çalışıyorlar?” şeklinde tepki göstermişti.