Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi eski Mardin-Diyarbakır Karayolu üzerinde bulunan Karacadağ Caddesi’ndeki bekçiler, bir kişiyi gözaltına almak istedi.

Olay çevre sakinleri tarafından görüntülendi. Gece saatlerinde meydana gelen ve nedeni öğrenilmeyen olayda, bekçiler zor kullanarak bir kişiyi yolda yatırıp üzerine çıktığı görülüyor.

Amerika’da polis tarafından yere yatırarak boğazına diziyle bastığı ve boğularak ölümüne neden olduğu George Floyd’un ölüm anını hatırlatan görüntülerde, bekçi yere yüzükoyun yatırdığı ve diziyle boynuna bastığı kişi, boynunu dizden kurtarınca bu kez olay yerindeki polisin tekmesine maruz kalıyor.

TEPKİ GÖSTERENLERE GÖZALTI

Çevre sakinlerinin olayı fark etmesiyle tepki göstermeleri üzerine bekçiler, olay yerine polis ekiplerini çağırdı.

Olay yerine çok sayıda zırhlı araçla Terörle Mücadele ve Asayiş ekipleri, tepkileri yatıştırmak için çevredekileri olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı.

Ancak çevre sakinleri, bekçilerin uyguladığı şiddete dair tepkilerini sürdürünce, polis tepki gösteren bir gencin yüzüne bitişik mesafeden doğrudan biber gazı sıktı.

Polis tepkileri dindiremeyince olay yerindeki yurttaşlardan 4’ünü gözaltına aldı. 4’ü çevre sakini biri de bekçilerin şiddet uyguladığı kişi olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı.

İsimleri öğrenilemeyen 5 kişi, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Kaynak: Mezopotamaya ajansı