Diyarbakır Valiliği, HDP’nin Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekmek için düzenlemek istediği yürüyüş öncesinde kentte 1 günlük eylem etkinlik yasağı getirdi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’dan 21 aydır ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ile Barış Anneleri Meclisi, tecride karşı Diyarbakır’da pazar günü yürüyüş gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan, "savaş ve tecride karşı demokrasiyi savunan herkesi" yürüyüşe davet etmişti.

İl Eşbaşkanları yürüyüşün amacını, "Öcalan’a uygulana tecrit, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sürekli hale getirilmek istenen askeri operasyonlar ve hasta tutuklulara yaklaşıma dikkat çekmek" şeklinde açıklamışlardı.

Yürüyüş için hazırlıklar yapılırken Diyarbakır Valiliği tarafından kentte 1 günlük eylem, etkinlik yasağı getirildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, yasağın bu gece yarısından sonra başlayacağı, yarın gece 23.59’a kadar devam edeceği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Batman'da kömürlükte ölü bulunan çocuğu babası öldürmüş Batman'da kömürlükte ölü bulunan çocuğu babası öldürmüş

“İlimiz farklı noktalarında terör örgütüne müzahir şahıs veya şahıslarca toplanılarak, PKK/KCK terör örgütünü ve elebaşı abdullah öcalan’ı övücü mahiyette eylemlerde bulunulabileceği, vatandaşların can ve mal güvenliğini olumsuz yönde etkileyecek fiillerin meydana gelebileceği, kanuna aykırı süreç işletileceği ve karşıt görüşlü grupların bir araya gelerek istenmeyen olaylara sebebiyet verilebileceği değerlendirilmektedir. Açık alanlarda yapılabilecek (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb.) -spor müsabakaları hariç- her türlü eylem (Jandarma bölgesi dâhil) il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince 11.12.2022 günü saat 00.00'dan 11.12.2022 günü saat 23.59'a kadar (1) gün süreyle yasaklanmıştır.” 

Kaynak: Gazete Duvar