Diyarbakır ve Dersim'de sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı düzenlenen baskınlarda aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski belediye eş başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi eski Eş Başkanı Necati Pirinççioğlu, Ergani Belediyesi eski Eş Başkanları Ramazan Kartalmış ve Mervan Yıldız, HDP Diyarbakır eski il yöneticisi Tarık Yazgan, Rıdvan Ezel ile Ergani Belediyesi’nde çalışan ve isimleri öğrenilemeyen 5 kişi gözaltına alındı.

HDP’DEN TEPKİ

HDP Demokratik Yerel Yönetimler’in sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Sabah saatlerinde önceki dönem kurul üyelerimizin, belediye eş başkanlarımızın ve meclis üyelerimizin bulunduğu siyasetçilere dönük gözaltı operasyonu yapılmıştır. İktidarın güdümünde hareket eden yargı eliyle demokratik siyaset mücadelesi engellenmeye çalışılmaktadır” denildi.

DERSİM’DE 4 GÖZALTI

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde polislerce birçok adrese eş zamanlı yapılan baskınlarda 4 kişi gözaltına alındı. “Örgüt üyeliği” suçlaması ile yapılan ev baskınlarında Dersim merkezde Eser Kaya, Pertek ilçesinde Kemal Ağ, Burak Kurban, Ovacık’ta ise Berdan Tosun gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.