Diyarbakır Valiliği’nce, Tekel, Konak ve Mescit Mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 9’uncu gününde devam ettiği Silvan ilçesindeki operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Operasyonların ilçe merkezinde mevcut olan 12 mahalleden 3’ünde yapıldığı belirtilen açıklamada, vatandaşların zarar görmemesi için tüm tedbirlerin titizlikle yerine getirildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Operasyon sırasında BTÖ mensuplarınca, güvenlik güçlerine atılan EYP’lere ait şarapnel parçaları bölgedeki vatandaşlarımıza isabet etmiş ve neticesinde, ikisi yaşı küçük olmak üzere üç vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış ve kaldırıldıkları Silvan Devlet Hastanesinde tedavilerine devam edilmektedir.

“11 Kasım 2015 tarihinde icra edilen faaliyette, BTÖ mensupları tarafından açılan ateş sonucu iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, bir kahraman silah arkadaşımız ise, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuş, aynı operasyonda ise (5) BTÖ’nun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.

“Operasyon sırasında; vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesine yönelik güvenlik güçlerince yoğun bir çaba gösterilmesine rağmen, asılsız haberlerle halkı farklı şekilde yönlendirmeyi amaçlayan bazı basın yayın organlarında ‘’Operasyon esnasında sivillerinde hedef alındığı ve 5 yaşındaki bir çocuğun Bombaatarla vurulduğu”, “Moğol mantığıyla saldırılarak sivillerin katledildiği”, “Sivillerin olduğu alanın bombalandığı”, “Havadan helikopter ile bombalar atıldığı ve bu suretle halkın diz çöktürülmeye çalışıldığı”, “Silvan’da imha konsepti uygulandığı”, şeklinde asılsız haberler çıkmakta olup, vatandaşlarımızın bu konudaki asılsız, yanlış ve maksatlı haberlere itibar etmemesi, basın ve yayın organlarının ise, bu tür haberlerin kaynak ve doğruluğunu araştırmadan kamuoyu ile paylaşmaması özel önem arz etmektedir.

“İcra edilen operasyonda keşif ve gözetleme faaliyetleri dışında kesinlikle havadan bir müdahale yapılmadığı, ateş edilmediği, bombalama yapılmadığı, vatandaşlarımızın zarar görmemesi maksadıyla azami özen gösterildiği, bu tür yalan haberlerin vatandaşı yanıltmak ve istismar etmek amacıyla yayınlandığı değerlendirilmektedir.

“Mağdur olmamaları maksadıyla, sokağa çıkma yasağı bulunan mahallelerdeki vatandaşlarımıza Silvan Kaymakamlığınca ekmek dağıtılmakta ve gıda yardımında bulunularak temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca, barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza destek verilmektedir.

“Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir