Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre sokağa çıkma yasağının sadece 6 mahallede sürdüğü Sur'da ikamet edenler haricinde ilçeye girişler yasaklandı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bugün için saat 16.00'da ablukayı kırmak amacıyla Sur'a yürüyüş çağrısı yapmıştı. 

Çağrının ardından Diyarbakır Valiliği bir açıklama yayınlayarak Sur'a girişleri yasakladı. Sur'da ikamet edenler dışında bugün saat 12.00'dan ikinci bir emre kadar girişler yasaklandı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyetin Temel Nitelikleri, Devletin Ülkesi ve Milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin engellenmemesi, millî güvenlik, Kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla Anayasamızın 34. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/A (Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır...) ve 11/C (İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetini, kamu esenliğini sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır...) maddeleri gereğince, Diyarbakır Valiliği’nin 30.12.2015 tarih ve 2015/3044 sayılı kararına istinaden 02.03.2016 günü saat 12.00’dan ikinci bir emre kadar, ilimiz Sur ilçesinde ikamet eden vatandaşlarımızın haricinde, diğer şahısların Sur ilçesine girişleri yasaklanmıştır.

Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri, ilimizin huzur ve güvenliği açısından önem arz etmektedir."