Diyarbakır sınırı Cumhurbaşkanı Kararı ile değiştirildi

Diyarbakır'ın Şenyayla bölgesi Muş'a bağlandı

Güncel 21.03.2021 - 09:48 21.03.2021 - 09:48

Resmi Gazete'de yayımlanan 3677 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'yla Diyarbakır'ın sınırı değiştirildi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Şenyayla, Muş'a bağlandı.

Kararda, “Diyarbakır İli, Kulp İlçesi, Alaca Mahallesinde Şenyayla olarak bilinen, Muş-Diyarbakır il sınırı olan Berroşk Komları, Gencuk ve Misur derelerinin kesişim noktasından Billur Deresi’ni takiben Pizar Tepe, 2047 rakımlı Kartal Tepe, Seğla Tepe, Gelyememi Deresi, Vorikamera Tepe güney eteklerinden Muhammetemin Deresinden Orta Deresinin dere yatağını takiben Murat Nehri ile birleştiği yer arasında kalan bölgenin Muş iline bağlanmasına; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2 nci maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

ORDU-GİRESUN SINIRI YENİDEN BELİRLENDİ

Öte yandan Giresun'un Bulancak ilçesi Aydındere Belediyesi ile Ordu'nun Kabadüz ilçesi Yokuşdibi Mahallesi arasındaki il sınırı yeniden belirlendi.

Resmî Gazete’de yayınlanan 3676 sayılı kararı karara göre iki ilin Aydındere ve Kabadüz adasındaki sınır detay ve krokisi şöyle açıklandı:

*3 bin 107 metre rakımlı Karagöl Tepesi’nden başlayarak 2244 metre rakımlı Çakmaklı Tepe’ye, buradan kuzey istikametindeki Öküzkaya Tepesi’nde, aynı istikameti takiben Yaşlıyurt Tepesi’nin doğu eteğinden, Oyuk Deresi gözünü takiben Mekteptaşı Tepesi’nin batısına,

*Buradan kuzey istikametini takiben Taşbaşı Tepesi’ne, Taşbaşı Tepesi’nden 2149 metre rakımlı Keltepe'ye, Keltepe'den kuzey batı yönündeki Uzuncaen Tepesi’ne, aynı yönü takiben Olukbaşı Tepesi’ne,

*Olukbaşı Tepesi’nden Dikmetaş Mezarlığı’na, buradan kuzey batı istikametinde devam eden Semen Deresi boyunca Sinanlı Deresi ile birleşen köprüye, buradan Sinanlı Deresi’nin devamı olan Semen Deresini takip ederek Semen Deresi’nin Molla Hüseyin Deresi ile birleşen yerde bulunan Cinni Değirmeni’ne birleşen hat olarak tespit edilmiştir.

Twitter hesabından açıklama yapan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, değişikliği “Gerrymandering” (Bir partinin seçim kazanması için seçim bölgelerinin değiştirilmesi) olarak değerlendirdi.

Kürkçü, paylaşımında “'Gerrymandering' başladı. Bundan böyle çok il ilçe sınırı değiştiğini görebiliriz. Dar bölge simülasyon çalışmalarının bittiğini ve milletten gizli ve kanunsuz uygulama hazırlıklarına geçildiğini düşünmek için çok neden var” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al