İzmir’de, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), işçilerin seçim taleplerine yönelik hazırladığı broşürün dağıtılması, Konak İlçe Seçim Kurulu, tarafından yasaklandı.

Kurulun, “Sendikanın haklarını anlatmaktan öte, hükümete karşı eleştiri niteliğinde olduğu” gerekçesiyle yasak kararı verdiği belirtildi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “YSK, işçilerin ve emekçilerin talepleri ile ilgili bildirileri değil, kamunun imkanları ile seçim çalışması yapan zihniyetteki insanların çalışmalarına yasak getirmeli” diyerek tepki gösterdi.

DİSK, “16 yılda işçiler neler kaybetti” başlığı ile bir bildiri hazırladı. İşçilerin çalışma hayatında karşılaştığı zorlukların yanı sıra, iş hayatı ile ilgili yapılan düzenlemelerin ve işçilerin seçimlerden beklentilerinin yer aldığı bildirilerin dağıtımının yapılması için izin talep edildi.

CHP VE HDP’Lİ ÜYELER KARARA MUHALİF KALDI

Konak İlçe Seçim Kurulu, DİSK’in talebini görüştü. AK Parti, CHP, MHP ve HDP’den birer üyenin de yer aldığı toplantıda, bildirilerin dağıtılmaması yönünde karar çıktı. İlçe Seçim Kurulu, CHP ve HDP’li üyelerin muhalif kaldığı kararın gerekçesini, “Sendikanın haklarını anlatmaktan öte, hükümete karşı eleştiri niteliğinde olduğu, sendikanın seçim propaganda döneminde propaganda yapması mümkün olmadığından, bildirilerin dağıtılması uygun görülmemiştir” ifadesiyle açıkladı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, karara tepki gösterdi. Sarı, “24 Haziran seçimlerine giderken DİSK olarak 16 yıllık AKP iktidarının işçilerin üzerindeki kayıplarını ve zararlarını içeren bir bildiri hazırladık. 16 yılda işçilerin neler kaybettiğini anlatmak istedik” dedi.

‘İŞÇİLERİN TALEPLERİNİN YASAKLANMASINI KINIYORUZ’

DİSK’in işçilerin seçimlerden beklentilerini açıklamak istediklerini belirten Sarı, “YSK, işçilerin taleplerini ilgilendiren bildirileri yasaklayacağına, resmi araçlar ile propaganda yapanlara, asıl seçim yasaklarına girdiğimiz dönemde devletin imkanlarını kullananlara, kamu kurumlarında hediye dağıtanlara, kaymakamlıklar aracılığı ile makarna dağıtanlara yasak koysun. Tüm bunları görmeyenlerin, işçilerin taleplerini içeren bildirileri yasaklanmasını kınıyoruz” diye konuştu.

AK Parti iktidarı döneminde çok sayıda işçi grevinin yasaklandığını söyleyen Sarı, “Emeklilik güçleştirildi ve emeklilik hakları güçleştirildi. AKP dönemimde milli gelir artışı asgari ücrete yansıtılmadı. Gelir dağılımı bozuldu, kiralık işçilik yasal hale geldi. İş davalarında zorunlu arabuluculuk sistemi getirildi. İstihdamı arttırmada başarılı olamadılar. Bütün kamu işletmeleri satıldı” dedi.

Silah ile dolaşarak seçim propagandası yapanlar olduğunu iddia eden ve bu kişilere yaptırım uygulanması gerektiğini söyleyen Sarı, “Biz tüm bu baskılara rağmen çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Özgürlük, demokrasi, barış, laiklik ve bilimsel eğitimi savunan siyasi partilerden yana tavrımızı alacağız” ifadelerini kullandı.