Dışişleri'nden AB ülkeleri ile ABD'nin Gergerlioğlu açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin  HDP'li Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesi ve HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açılmasına ilişkin açıklamalara tepki gösterdi

Siyaset 18.03.2021 - 20:01 18.03.2021 - 20:01

Dışişleri Bakanlığı, AB ülkeleri ile ABD'nin HDP'li Ömer Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarının hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığı ileri sürülerek, "Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'yle uyumlu bir şekilde, sözkonusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir" ifadeleri kullanıldı.

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır," denilen açıklama şöyle devam etti:

"Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir. Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır. Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz."

ABD: YAKINDAN İZLİYORUZ

Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, HDP'li Ömer Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili, "17 Mart'ta milletvekili Ömer Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi gibi kaygı verici adımlar dahil Türkiye'deki olayları yakından takip ediyoruz" demişti.

Price, yaptığı yazılı açıklamada, HDP'nin kapatılmasına ilişkin süreci de yakından izlediklerini, bu adımı "Türk seçmeninin iradesini haksız yere yok saymak" ve "Türk demokrasisinin altını oymak" olarak nitelendirmişti.

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al