Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Belarus- Polonya sınırındaki göçmen kriziyle ilgili olarak yazılı açıklama yayımladı.

“Üçüncü ülke vatandaşlarının Belarus toprakları üzerinden müttefikimiz Polonya, Litvanya ve Letonya'ya yasadışı geçişi konusunda gerekli önlemlerin alınmadığı ve sınır bölgelerinde zor durumda bırakıldıkları üzüntüyle görülmektedir” denilen açıklamada, bunun 70’nici yılına giren Mültecilerin Hukuki Statüsü Hakkında Cenevre Sözleşmesi'nden kaynağını alan uluslararası koruma sisteminin aşınmasına sebep olabileceği kaydedildi.

Dışişleri, dünyada en fazla sığınmacıyla ev sahibi yapan Türkiye’nin, Polonya, Litvanya ve Letonya'nın karşı karşıya bırakıldıkları bu sınamayı ‘en iyi anlayan ülke’ olduğunu savundu ve “Türkiye'nin, tarafı olmadığı bir konuda sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz” dedi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) hedef alınmasının kasıt olduğunu iddia eden Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şunlar dile getirildi:

“Ayrıca, bu konuda şeffaf şekilde bilgi paylaşılmasına rağmen, Türk Hava Yolları gibi küresel çapta saygınlığa sahip bir şirketimizin hedef alınmasını kasıtlı buluyoruz. Türkiye yasadışı göç ve insan kaçakçılığına karşı mücadelede gerekli adımların atılmasının önemini her fırsatta vurgulamakta, uluslararası toplumu bu konuda sorumlu ve duyarlı olmaya davet etmektedir. İlgili tarafların sorunu itidalle çözmesini ümit ediyor ve Türkiye olarak sorunun aşılmasında her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu vurguluyoruz.”