Dışişleri Bakanlığı'ndan, Kürdistan Yönetimi'ne 'pul' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Papa Francis'in ziyareti nedeniyle Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin hediye ettiği hatıra puluna tepki gösterdi

Güncel 10.03.2021 - 15:16 10.03.2021 - 15:16

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Papa Francis’in ziyareti dolayısıyla bastırdığı Kürdistan haritalı anı puluna Türkiye Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Papa Fransuva’nın Irak’ı ziyareti vesilesiyle IKBY tarafından bastırılması öngörülen hatıra pulları arasında ülkemizdeki bazı illeri de içeren bir haritanın resmedildiği bir pulun da yer aldığı görülmektedir. IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz."

Bağdat’ta Başbakan Mustafa Kazımi ve Cumhurbaşkanı Behrem Salih ile görüşen Papa Francis, Irak temaslarının ikinci gününde Necef’te Şii dini lider Ayetullah Sistani ile görüşmüştü. Papa, daha sonra temaslarına Erbil’de devam etmiş ve eski IKBY Başkanı ve KDP lideri Mesut Barzani ile görüşmüştü. Papa Francis’in Irak’a gerçekleştirdiği ziyaretin anısına IKBY Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı anı pulları bastırdı. 

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al