Şimoni Diril’in cenazesi 70 gün sonra Hezil Çayı’nın kenarında bulundu. Hürmüz Diril’den ise bugüne kadar haber alınamazken, soruşturmaya da “gizlilik” kararı getirilmişti.

2 yılın ardından iddianamenin ardından ilk duruşma yarın görülecek.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’a açıklama yapan Diril ailesinin avukatı Nihat Öner, “Bu duruşmanın eksik yapıldığını ve delillerin eksik toplandığını düşünüyoruz. Bu delillerin toplanması ve şahısların tutuklanması yönünde taleplerimiz var” dedi.

BAŞ ŞÜPHELİ TUTUKLANDIKTAN SONRA SERBEST BIRAKILMIŞTI

Diril çiftiyle ilgili soruşturma kapsamında dosyanın bir numaralı şüphelisi konumunda olan ailenin akrabaları Apro Diril, “tutuklamaya yeterli şüphe oluştuğu” gerekçesiyle tutuklandı, ancak daha sonra serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında daha önce 2 kez tutuklanan Apro Diril, son olarak geçen sene 1 Kasım’da tahliye edilişinin ardından 1 hafta sonra yeniden tutuklanmıştı.

2020 yılından bu yana soruşturmayı yürüten Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla hazırladığı iddianameyi geçen ay mahkemeye sunmuştu.

Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi ise iddianameyi “yetersiz” bularak 19 Ocak’ta reddetmişti.

SORUŞTURMADA GİZLİLİK KARARI KALDIRILDI

Şimuni ve Hurmüz Diril çiftinin kızı Gülcan Diril Üzümcü, savcılığın itirazı üzerine iddianamenin Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiğini duyurmuş, bununla birlikte de soruşturmada gizlilik kararı da kaldırılmıştı.

’CANAVARCA HİSLE EZİYET ÇEKTİREREK ÖLDÜRME’DEN YARGILANACAK’

Hazırlanan iddianameye göre tutuklu sanık Apro Diril, arkadaşları Behçet Öztunç ve İsmail Yıldız, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “tasarlayarak öldürme” suçundan yarın yargılanacak.

AVUKAT ÖNER:  SORUŞTURMA EKSİK YÜRÜTÜLÜYOR

Aile avukatı Nihat Öner, görülecek duruşmanın çok önemli olduğunu belirterek, soruşturmanın eksik yürütüldüğünü söyledi.

Delillerin toplanması konusunda talepleri olduğunu söyleyen Öner, “Bu duruşmanın eksik yapıldığını ve delillerin eksik toplandığını düşünüyoruz. Bu delillerin toplanması ve şahısların tutuklanması yönünde taleplerimiz var” dedi.

‘TALEPLER DEĞERLENDİRİLİRSE SUÇ ORTAYA ÇIKAR’

Gerçekleşecek ilk duruşmanın hem tanıkları dinlenmesi hem de telefon görüşmelerinde tespit edemedikleri görüşmelerin açığa çıkması açısından önemli olduğunu söyleyen Öner, bu taleplerin kabul edilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

Öner, “Eğer taleplerimiz değerlendirilirse suçun ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜLCAN DİRİL: ADALET YERİNİ BULSUN

Duruşma öncesi +Gerçek’e açıklama yapan Şimuni ve Hurmüz Diril çiftinin kızı Gülcan Diril Üzümcü ise yıllardır adalet mücadelesi verdiğini belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Gerçekleşecek duruşmanın sadece kendisi değil, yakınlarını arayan tüm kesimlerin temsil ettiğini söyleyen Diril, “Sadece adalet yerini bulsun ve suçlular cezasını çeksin istiyorum. Yıllardır bunun mücadelesini veriyorum. Birinci dereceden şüpheli birisinin elini kolunu sallayarak gezmesini kabul edemiyorum. Umarım gerçekler açığa çıkar” dedi.