Bursa’da cevher zenginleştirme tesisinin tanıtım toplantısını yapan kaymakamın, projeye karşı direnen köylüleri para cezası, yol kapatma ve arazi icrasıyla tehdit ettiği iddia edildi

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla Köyü’nde yapımına başlanan flotasyon tesisinin tanıtımının yapıldığı toplantıyı organize eden Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu’nun, haftalardır tesise karşı direnen köylüleri para cezasıyla tehdit ettiği öne sürüldü. Kaymakamla makamında görüşen köylülerin aktardığına göre, Seyitoğlu, protestoların sürmesi halinde para cezası keseceklerini söyledi.

Birgün’ün haberine göre Kirazlıyayla Köyü’nde maden işleten ve flotasyon tesisi yapmaya çalışan Meyra adlı şirket, yurttaşların tüm itirazlarına rağmen jandarma eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Kaymakam, jandarmanın sık sık cezayla tehdit ettiği ve çalışma yapılan bölgeye girmesi yasaklan köylüleri önceki gün görüşmeye çağırdı. Edinilen bilgiye göre görüşme 1 buçuk saat sürdü. Köylülerin iddiasına göre Kaymakam Seyitoğlu, protestoların sürmesi halinde herkese 3’er bin lira para kesileceğini söyledi. Kaymakam, cezaların ödenmemesi durumunda ise ilçe tarım müdürlüğünün köylülerin arazilerine el koyacağını ifade etti.

‘EYLEM İÇİN KÖYLÜLERİ ÇAĞIRIYORMUŞSUNUZ’

Kaymakamla görüşen bölge sakinlerinden Mustafa Kındıl, Kaymakam Seyitoğlu’nun kendisini ‘kapı kapı dolaşıp, köylüleri protestoya çağırıyormuşsunuz’ diye suçladığını belirtti.
‘YOLLARI KAPATACAĞIM’

Kındıl, şunları söyledi: “Bizim kimseyi çağırdığımız yok, tüm köylü hep birlikte topraklarını savunuyor. Kaymakam, ‘Bugüne kadar sabrettim, her gördüğüm de 3’er bin lira ceza keserim’ dedi. Kaymakam Bey’e de söyledim, bu işin peşin bırakmayacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kaymakam, ‘cuma günleri yolları kapatacağını’ söyledi. Diğer bölgelerden bize desteğe gelenleri engellemek istiyorlar.”

‘İCRA YOLUYLA ARAZİLERE EL KOYMA’ TEHDİDİ

Gözden kaçırmayın

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bir yılda 18 yıllık toplamından fazla bina tahsisi yapmış, yarısından fazlası Diyanet'e Vakıflar Genel Müdürlüğü, bir yılda 18 yıllık toplamından fazla bina tahsisi yapmış, yarısından fazlası Diyanet'e

Kaymakamın cezaların ödenmemesi durumunda, ilçe tarımın icra yoluyla arazilere el koyacağını söylediğini öne süren yöre sakinlerinden Mustafa Kındıl ise şunları ifade etti: “Kaymakam Bey bizi resmen fırçaladı. Her gördükleri yerde 3 bin lira para cezası yazmakla tehdit ediyorlar. Kaymakam Bey, ‘Her gün ceza yazarım, ödeyemeyecek duruma gelirseniz de ilçe tarıma gönderirim, icra yoluyla arazilerinizi alırlar’ dedi. Provokatörlükle itham etti, toplumu terörize etmekten, örgütlemekten ceza yazarım, dedi. Biz kendi köyümüzü savunuyoruz.”

‘ÇED RAPORU TÜM KÖYÜ KAPSIYOR, SENEYE KÖYE HİÇ GİREMEYECEK MİYİZ?’

“Tesis yapılırsa buradaki arazilerimizin hiçbir değeri kalmaz” diyen Sarı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Para cezasıyla tehdit ediyorlar ama tesis yapılırsa olan tüm varlığımız zaten gider. Benim parayla pulla, araziyle de işim yok. Ben toprağımı, temiz havamı korumak istiyorum. Kaymakam, tesisin yapıldığı alana giremezsin, diyor. ÇED raporu tüm köyü kapsıyor. Kaymakam’a ‘ne olacak seneye hiç mi köye giremeyeceğiz’ diye sordum. Geçiştirdi, ‘konumuz bu değil’ dedi.”

KAYMAKAM SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Birgün’ün konuya ilişkin görüşmek istediği Yenişehir Kaymakamının ise soruları yanıtsız bıraktığı aktarıldı. Kaymakam’ın Özel Kalem Müdürü ise şu açıklamayı yaptı: “Kaymakam beyin icra yoluyla arazilerini elinizden alacağız gibi bir ifadesi söz konusu olamaz. Bu virüs dolayısıyla toplanma ve yürüyüşlerde bazı yasal kurallar dışına çıkılırsa ki onlara özel bir durum da değil bunun da bir cezası vardır diye düşünüyorum.”