İstanbul Sarıyer’de polisn ev baskını sırasında Dilek Doğan adlı genç kadının polis kurşunuyla katledilmesine ilişkin, “silindi” denilen polis kamerası kayıtları jandarma tarafından kurtarıldı.

İsmail Saymaz'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre görüntü kayıtlarında, kamerayı kullanan polisin Doğan’ın vurulmasını kastederek, “Özel Harekat niye böyle birşey yaptı!” ve “Abi nasıl yapar bunu Özel Harekat ya!” diye konuşuyor. Daha sonra polis dört el havaya ateş ediyor.

Sarıyer’de 18 Ekim 2015’te baskın yapılan bir evde Dilek Doğan, polisin silahından çıkan kurşunla katledilmişti. Doğan’ın ölümünden sonra bir polis hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Olay gününe ait polisin el kamerası kayıtlarının ham hallerinin silindiği anlaşılmış ve bu görüntülere erişilemeyeceği belirtildi. Bunun üzerine mahkeme, kamerayı Jandarma Kriminal Kurumu’na göndererek, görüntülerin geri getirilmesini istedi.

Jandarma Kriminal Kurumugörüntüleri kurtararak, mahkemeye sundu. Kurtarılan görüntüler, Doğan’ın vurulmasından hemen sonrasına ait.

Evin önünde çekilen görüntülerde, Doğan Ailesi’nin çığlıkları duyuluyor. Polis memurları, baba Metin Doğan’ın “O benim gözbebeğimdi, nasıl vurdun!”, “Oy Dilek!”, ve “Vur, beni de vur” diye bağırdığı duyuluyor.

Kamerayı kullanan polis memuru “Özel Harekat niye böyle birşey yaptı!” ve “Abi nasıl yapar bunu Özel Harekat ya!” diye konuşuyor. Daha sonra polis dört el havaya ateş ediyor. Dilek Doğan Davası’na 8 Mart’ta devam edilecek.