İstanbul Sarıyer'de polisin düzenlediği operasyon sırasında sırtından vurularak katledilen Dilek Doğan davasının 3’üncü duruşması bugün saat 10'da Çağlayan Adliyesi'nde görüldü.

25 yaşındaki Dilek Doğan'ın evinde polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması 12 ekim 2016 tarihine ertelendi.

Dilek Doğan'ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın ikinci duruşmasında mahkeme, duruşma sırasında çıkan gerginliği gerekçe göstererek duruşmanın güvenliğinin kalmadığı iddiasıyla duruşmaların kapalı görülmesine karar vermişti.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre, Doğan'ın avukatları kapalılık kararının kaldırılmasını ve davanın açık olarak devam etmesini talep ettiler ancak mahkeme heyeti reddetti. Avukatların olay yeri keşif talebi de yine mahkemece reddedildi.

Doğan'ın katili polis memuru Y.M'nin davasına İstanbul Adliyesi'nde 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Sanık polis davaya katılmazken polisin avukatı sanığık polisin ‘güvenlik gerekçesiyle’ duruşmaya gelmediğini, başka bir şehire tayin olduğunu beyan etti.

Mahkeme Doğan ailesinin avukatlarının sanık polisin tutuklanması talebini reddetti

Duruşmaya ara verildi.

Avukatlar mahkemenin adil davranmadığını ancak reddi hakim talebinde bulunmayacaklarını belirtmelerine rağmen mahkeme bunun zimnen reddi hakim talebi sayılacağını belirterek bunu değerlendirmek için duruşmayı 12 ekim 2016 tarihine erteledi.

19 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Avukatlar mahkemenin cezası 20 yıl olan bir iddianamede tutuklama vermemesi ve taleplerini sürekli reddetmesi nedeniyle adil ve tarafsız davranmadığını, taraflı davrandığını, sanığı koruduğunu beyan etmişlerdi.

Dilek Doğan davası öncesi pankart açmak isteyen toplam 8 kişi gözaltına alındı.

İlk olarak 'Dilek Doğan için adalet istiyoruz' pankartı açarak 'Katil polis yargılansın', 'Dilek Doğan ölümsüzdür' sloganları atan 1’i kadın 5 kişi gözaltına alındı.

Daha sonra pankart açmaya çalışan 1 kişi daha gözaltına alınarak sürüklenerek gözaltı otobüsüne götürüldü.

Adliye içerisinde de pankart açmaya çalışan 2 kişi daha gözaltına alındı.

'Dilek'in katili tutuklansın' sloganı atan 2 kadın daha gözaltına alındı.

Yine polis davayı takip eden 8 kişiyi daha gözaltına aldı. Toplam gözaltı sayısı 19 oldu.