Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Gençlik Koordinasyonu'nun, Sur ve Cizre'de yaşanan ablukayı protesto etmek için 1 Şubat'ta İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği eylemin haberini takip eden DİHA muhabiri Elif Çetiner, HDK'li gençlerle birlikte gözaltına alındıktan sonra ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, DİHA muhabiri hakkında iddianamesini hazırladı.

VİDEO ÇEKMESİ 'ÖRGÜT ÜYELİĞİ' 

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre iddianamede, "Sur'un Cizre'nin kanı üzerinizde kaybedeceksiniz" yazılı pankartı taşıyan HDK İl Gençlik Koordinasyon üyesi Sunay Yavuz, Yağmur Emekdar, Zeynep Öztürk, Dilan Yılmaz ve Şeyma Ustaoğlu "Örgüt üyesi olmak", "Örgüt propagandası yapmak" ve "Gösteri ve toplantı kanuna muhalefet" suçlanırken, haber takibi sırasında eylemi görüntüleyen muhabir Elif Çetiner hakkında ise "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla suçlandı. 

İddianamede, "Elif Çetiner'in elinde bulanan kamera ile bu üç şahsı görüntülerine almaya çalıştığı görüldü" denilirken, Çetiner için, "Şüpheli Elif Çetiner'in her ne kadar bu gösterici gurubun eylemini haber yapmak amacıyla olay yerinde olduğu iddia edilmiş ise de bu şahsında söz konusu eylemin içerisinde yer aldığı, ayrıca şüphelilerden Şeyma Ustaoğlu ile Zeynep Öztürk'ün, diğer şüpheliler tarafından düzenlenen bu eyleme destek verdikleri, bu amaçla polisle de tartışmaya girdiği görüldü" ifadelerine yer verildi.

Toplam 6 kişi hakkında dava açılması talebiyle hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

İlk duruşma, 12 Mayıs'ta İstanbul Adliyesi'nde görülecek.