DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin "Bürokrasiyi alaşağı ederiz. Mevzuatı da değiştiririz” sözlerine tepki gösterdi.

Bakan Nebati’nin yurtdışındaki yatırımcılara hitaben kaydettiği sözlerini “hayret ve dehşet verici” olarak niteleyen DEVA’lı Şahin, “Gün geçmiyor ki iktidar mensupları ipe sapa gelmez açıklamalarla kamuoyunun gündemini meşgul etmesinler… Ama bu defa ülkemizde alışık olduğumuz bu pervasızların sınırları aşacak boyuta ulaştığını da Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati'nin Fransa’da yapılan bir uluslararası yatırım toplantısındaki ifadelerinde üzülerek gördük. Bu arkadaşlara birileri kendilerinin bir hiç olduklarını bildiğimizi ancak işgal ettikleri makamın Türkiye Cumhuriyeti’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğunu hatırlatmalıdır" diye konuştu.

‘YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGEL BÜROKRASİ DEĞİL OTOKRASİDİR’

Bakan Nebati’ye hitaben, "Yatırımların önündeki engel bürokrasi değil, otokrasidir” ifadelerini kullanan DEVA’lı Şahin, “Bürokrasi devleti ayakta tutar. Otokrasi ise devleti yozlaştırır. Öte yandan, yaptığınız açıklamalar, yatırımcıların her kuralın rahatlıkla çiğnenebildiği bir ülkeye geleceğini düşünebilecek kadar şuursuz olduğunuzu gösteriyor" dedi.

DEVA Sözcüsü Şahin’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘HİÇBİR KURAL TANIMAZ OLDUNUZ’

"Sanki ortada karar noktasında yetkili olan bir bürokrasi bıraktınız da çıkmış konuşuyorsunuz. Ülkenin tertemiz bürokratlarını işinize gelmediği için hainlikle yaftalayıp, ahbap-çavuş ilişkisiyle göreve getirdiğiniz ehliyetsiz ve kifayetsiz isimlerle ülkeyi yönetmeye çalışıyorsunuz. Bu ülkeye yatırım gelmemesinin sebebi; keyfi ve kötü yönetimin adaletsizlik üretmesidir. Devlet kurumlarının içini boşaltarak kuklaya çevirdiniz. Hiçbir kural kaide tanımaz oldunuz."

‘TÜRKİYE, NEBATİ’DEN DE CUMHURBAŞKANI’NDAN DA BÜYÜKTÜR’

Demokratik bir hukuk devletinde güvence sadece hukuk kurallarıyla sağlanır. Şahsi bir kefaletle yabancı yatırımcıyı ülkeye davet etmek gayrı ciddi bir yöntemdir. Bu yaklaşım bile ülkede keyfiliğin hangi noktaya geldiğini bize net bir şekilde göstermiştir. Demokratik bir hukuk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti, Sayın Nebati’den de Sayın Cumhurbaşkanı’ndan da büyüktür. Türkiye, bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir hukuk devleti olmalıdır. Hiç şüpheniz olmasın, yakın gelecekte olacaktır. Övünç kaynağımız sadece bu olmalıdır."