Dersim’de ‘Mutlak Koruma Alanı’ olan Halvori Gözeleri’nde otel yapım sürecinin başlatıldığı duyuruldu.

Duruma tepki gösteren Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, “İnsan etkileşiminin olmaması gereken yerde böyle bir karar kabul edilemez” dedi.

Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Halvori Gözeleri’nde bungalov ev tip otel işletmeciliği için resmi süreç başlatıldı.

Halvori Gözeleri’nin 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilen Munzur Vadi’sinin temel kaynak değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Otel inşa edilmesi hukuka, akla ve vicdana aykırıdır” diyerek tepki gösterdi.

BirGün'den Dilara Şimşek'in haberine göre, Yıldırım, ticarileştirmeye karşı doğalarını savunacaklarının altını çizerek şunları aktardı:

“Halvori Gözeleri, Millî Parkın temel kaynak değerlerinden biri. Gözelerde çok sayıda noktadan çıkan su kaynakları bulunuyor ve aynı zamanda kültürel ve inançsal bakımdan da kültürel miras alanı. Milli parklar arasında flora ve fauna çeşitililigi itibariyle Munzur Vadisi en güçü milli parktır.”

‘İNSAN ETKİLEŞİMİ OLMAMALI’

Yıldırım, flora ve faunanın korunması için insan etkileşiminin bulunmaması gerektiğine dikkat çekti: “Yaban keçilerinin yaşam alanı. Oraya insanın girip çıkmaması gerekir, insan etkileşimine kapatılmaması gerekirken otel açılması demek çok sayıda aracın gelip gitmesi demek. Dünyanın hiçbir yerinde milli parklarda buna müsaade edilmez. Uluslararası sözleşmelere aykırı. Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yok. İnsanların atıkları derelere karışacak. Arıtma sisteminin olmadığı yerde lavabo inşaası yapılması bile doğru değil. Halvori Gözeleri gibi ender bulunan bir tabiat sahasında otel inşa edilmesinin anlaşılır bir yanı da yok. Derhal projeden vazgeçilmeli. Aksi durumda tüm hukuksal yollara başvuracağız.”