Dersim Ovacık’ta yaylaya gitmek için iki gün önce evinden ayrılan Murat Yıldız’ın hava saldırısında yaşamını yitirdiği iddia edildi. Çocuklarına ait aracın teşhisi için karakola çağrılan Yıldız ailesi, DNA testi için Malatya’ya gidecek.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba Köyü’nde yaşayan Murat Yıldız’ın, 7 Mayıs’ta hayvanlarına barınak yapmak için aracıyla gittiği Ağaçpınar köyü kırsalında hava saldırısı sonucunda yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı, Yıldız’ın köyde yaşayan ailesini çağırarak, Malatya Adli Tıp Kurumu’nda DNA testi vermesini istedi.

Olaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, Ovacık kırsalında üç PKK’linin öldürüldüğünü yazdı.

Mezopotamya Ajansı‘na konuşan 28 yaşındaki Murat Yıldız’ın babası Mazlum Yıldız ise oğlunun iki gün önce evden çıktığını geri dönmediğini aktardı ve “Oğlumu üç panzer takibe almış. Tanıklar bunu bize söyledi. Daha sonra da oğlumdan haber alamadık. Oğlum yaylada hayvanlar için ahır ve barınak yapacaktı. Onunla birlikte çalışıyorduk” dedi.

Yıldız, “Köyde hayvanları otlatırken yanıma tanımadığım biri geldi. Yanan bir arabanın çekiciyle Ovacık’a götürdüğünü ve araçta üç kişinin olduğunu söyledi. Arabanın ne model olduğunu sorunca ‘taksi’ cevabı verdi. Rengini sorduğumda ise üzerinin bir çadırla örtüldüğünü söyledi” diye konuştu.

DNA TESTİ İÇİN MALATYA'YA GİDECEK

Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan çağrıldığını ve askerlerin yanan arabayı kendilerine gösterdiğini kaydeden baba Yıldız, sözlerinin devamında şunları dile getirdi:

"Araba tanınmaz haldeydi. Ortada araba diye bir şey kalmamıştı. Askerler arabanın içindekilerin helikoptere silah sıktığını söylediler. Bununla birlikte arabanın içinde bir kişinin sakat olduğunu söylediler. Peki arabanın içinde nasıl sakat olduğunu görüyorlar ki? İhbar edildiğini düşünüyoruz. DNA testi için yarın Ovacık Savcılığı’ndan dilekçe alarak Malatya’ya gideceğiz."