Dersim’de bugün su ve ulaşım konusunda gelir gider tablosu halka sunuldu ve halkın zam yapılıp yapılmayacağına karar vermesi istendi. Toplantıda giderlerin çok düşük olduğu ve makul oranda zam yapılması görüşü ağırlıkla dile getirildi.

Dersim Belediyesi tarafından düzenlenen halk toplantısında su ve ulaşım ücretleri tartışıldı.

'MEVCUT KRİZ BİZİ YILDIRAMAYACAK'

Halk toplantısının açılış konuşmasını yapan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Bu süreçte su ve ulaşım fiyatlarını hep birlikte tartışacağız. Daha sonraki toplantılarımızda ise belediyenin genel bütçesi ile ilgili toplantıları halkımızla birlikte yapacağız" dedi.

"Kapitalist sistemin ve mevcut ekonomik krizin halkın yaşam alanlarını daralttığını" söyleyen Maçoğlu, "Mevcut kriz bizi yıldıramayacak. Biz yine halka hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

'ELEKTRİK GİDERİ 500 BİN TL'DEN 2 MİLYON TL'YE ÇIKTI'

Yol çalışmalarındaki bazı maliyetlerin 40 bin TL’den 250 bin TL’ye çıktığını hatırlatan Fatih Mehmet Maçoğlu, “Metresini 10 TL’ye aldığımız borular şu an 100 TL civarında. Elektrik gideri 500 bin TL iken şu an 2 milyonun üstüne çıktı. Tersine hiçbir şekilde gelirler yüzde 30’un üzerine çıkmamıştır. En azından enflasyon oranında artması gerekirdi ancak artmadı. Biz tüm bunlara rağmen çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Maçoğlu'nun konuşmasının ardından belediye yöneticileri, su ve ulaşım konusundaki belediye hizmetlerini ve bu konulardaki bütçe durumunu halka anlattı. Halka söz hakkı verilerek su ve ulaşıma zam yapılıp yapılmaması konusunda görüşleri alındı.

Konuşmalarda su ve ulaşım fiyatlarının düşük olduğu ve makul oranda zam yapılması görüşü ağırlıklı olarak dile getirildi.

Birçok kişi belediyenin ulaşım konusunda biraz daha araç alması gerektiğini, özellikle üniversite öğrencilerinin ulaşım konusunda sıkıntı çektiklerini, otobüslerin yetersiz olduğunu belirttiler.

Konuşmaların ardından konunun belediye meclisine getirileceği ve halkın istediği doğrultusunda zam yapılacağı ifade edildi.