Dersim Belediyesi öncülüğünde, yedi ilçenin belediye başkanlarınca AB'nin fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne köylüler ağaçların kesileceği ve çevreye zarar verileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. 

Köylülerin itirazları sonrası Dersim Belediyesi'nde bugün meclis oylaması yapıldı. Oy çokluğuyla belediye, projeden çekilmedi. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, oylamadan sonra dışarı çıkmak isterken, köylüler de su dolu plastik bardak ve ellerindeki dövizleri fırlatarak tepki gösterdi. Köylüler ile belediye yönetimi ve meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı. 

Köylüler, belediye meclisi toplantısı öncesi yürüyüş gerçekleştirdi. 

KÖYLÜLER HDP İL BİNASI ÖNÜNE GİTTİ

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen köylüler, ellerindeki döviz ve pankartlarla belediye binasına yürüyüş gerçekleştirdi ve meclis toplantısına katıldı. Meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da toplantı salonunda hazır bulundu. Tek gündem maddesini okuyan Maçoğlu, konuşma yapılmadan konuyu oylamaya taşıdı. CHP ve EMEP üyesi 6 kişi, projenin iptal edilmesi yönünde oy verirken, TKP ve HDP üyesi 9 kişi de devam edilmesi için oy kullandı. Oy çokluğuyla belediye, projeden çekilmedi. Köylüler hem Maçoğlu'na hem de meclis üyelerine tepki gösterdi. Köylüler, 'önergeye hayır' oyu veren HDP’lilere tepki göstermek için HDP Dersim binası önüne gelerek kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. 

Köylüler adına açıklama yapan avukat Özgür Ulaş Kaplan, HDP’nin iradesiz tutum sergilediğini belirterek "Katı Atık Birliği’nin gerçekleştirilmesi için oluşturulan bir birlik var DERKAB adında. Bu birlikten de merkez belediye başkanlığının birlikten çekilmesi yönünde meclis üyeleri önerge verdi. Bugün bu konunun görüşülmesi lazımdı. Meclis toplantısında belediye başkanı içeri girdi ve insanlara bir 'merhaba' bile demeden çok kısa sürede arka tarafta yapılmış pazarlıklarında neticesine güvenerek doğrudan oylamaya geçti. Oylama neticesinde daha önce önergeye imza atmış HDP meclis üyeleri önergelerine, iradelerine, basına yaptığı açıklamalara sahip çıkmadılar ve önergenin reddi yönünde oy kullandılar. Burada HDP, TKP meclis üyeleri ret; CHP ve EMEP önergenin kabulü yönünde oy verdi. Bir konuda görüşünüz üç günde nasıl değişir? Pazartesi böyle bir önerge veriyorsunuz, cuma günü böyle bir karar alıyorsunuz. Bu iradesizliktir, kapalı kaplılar ardından yapılan pazarlığın gün yüzüne çıkmasıdır" dedi.