Derik’te meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sayısı 20'ye çıkarken, hayatını kaybeden 17 kişinin ismi netleşti.

Mardin'in Derik ilçesi Üçyol mevkiinde Cengiz Holdinge ait Eti Bakır Fabrikası’ndan yük taşıyan TIR’ın yaptığı kazada yaralılara müdahale edenlere bir başka TIR çarptı.  Meydana kazalarda, yaşamını yitirenlerin sayısı 20’ye yükseldi. 7’si ağır 26 kişinin tedavileri Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kızıltepe ve Derik Devlet Hastanesi’nde devam ediyor.

2 GÖZALTI 

Olayın ardından Mardin’e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 20 olduğunu belirtirken, 2 şoförün gözaltına alındığını aktardı. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da yaptığı açıklamada, Derik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kazaya dair soruşturma başlatıldığını açıkladı.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Görgü tanıkları ilk kaza sonrası bölgede önlem alınmadığını belirterek, Cengiz Holding’e ait yük taşıyan araçların ağır tonaja rağmen aşırı hız yaptıkları ve araçların bakımsız olduğu iddiasında bulunuldu.

17 KİŞİNİN İSMİ NETLEŞTİ

Otopsi işlemlerinin ardından yaşamını yitirenlerin cenazeleri ailelerine teslim edildi. Kazada yaşamını yitiren ve şu ana kadar kimlikleri tespit edilen 17 kişinin isimleri ise şu şekilde: “Şervan Tanrısever, Mihriban Tanrısever, Kemal Dağ, Necla Arda, Maşallah Bağlayan, Mülkiye Acar, İsa Ayebe, Hamit Akkoyun, İnan Berk, Sitti Abul, Hatip Denk, Ahmet Akdağ, Mehmet Ekinci, Bawer Babur, İrfan Aktaş, avukat Baran Açan, polis Yahya Ergün.”

GÜNAY: İHMALLER ZİNCİRİ SÖZ KONUSU

Kazanın ardından Derik Devlet Hastanesi önünde açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay, ihmaller zincirine dikkat çekerek,  şöyle dedi: “Yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Şunu biliyoruz hem Mardin hem Kızıltepe Hastanesi'nde yaralı sayısı fazla. Bu bir felaket, felakette ihmaller zinciri söz konusu. Uzun süredir tek şeride düşürülen bir ana cadde, TIR'ların geçtiği bir ana cadde. İlk TIR'ın freni patladığı için kaza gerçekleşiyor. İnsanlar gidiyor tedbir alınmıyor, yarım saat sonra ikinci TIR geliyor toplanmış olan kalabalığın içinde bir faciaya neden oluyor. Şunu biliyoruz; TIR'lar Cengiz Holding'in TIR'ları. Gerekli tonaj kontrollerinin ve bakımlarının yapılmadığı aslında o TIR'ların sürekli ölüm saçtıklarını herkes biliyor. Sanırım TIR'lardan birinin taşıdığı şey gübre. Dağılan yükler başka bir kazaya sebebiyet vermiş. Ailelerle birlikte savcıların gelip otopsi yapmasını bekliyoruz. Derik Hastanesi bile bu kazadakilere yardım edebilecek alt yapıya sahip değil. Şu an zaten yaralıları başka hastanelere sevk ettiler." 

Kaynak: MA