AFAD, saat 18.00 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 703 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 bin 286 kişinin yaralandığını bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "SAKOM’dan alınan bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 3.703 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 22.286 vatandaşımız yaralanmıştır Yıkılan bina sayısı 5 bin 777, yıkıldı ihbarı gelen bina sayısı ise 11 bin 302" denildi.

FUAT OKTAY: ADANA HAVALİMANI, LOJİSTİK ÜSSÜ HALİNE GELMİŞ DURUMDA

Daha önce açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Adana Havalimanı, lojistik üssü haline gelmiş durumda" demiş, şu bilgileri aktarmıştı:

"12 bin 161 arama-kurtarma personeli görev yapıyor. Şu ana kadar 8 bini aşkın kişi enkazdan kurtarıldı. Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'a saat 11.00 itibarıyla 48 saat süreyle afetle ilgili sevkiyat yapanlar hariç araç girişinin durduruldu."

AFAD: ŞU ANA KADAR TOPLAM 285 ARTÇI VAR, SÜREKLİ ARTIYOR

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar da daha önce şu bilgileri paylaşmıştı:

"Şu ana kadar toplam 285 artçı var. Sürekli artıyor bunlar. Meydana gelen artçılar 5 ve üzerinde olabiliyor, bunlar da hasarlı binalarda yıkım yaratabilir. Vatandaşlarımız hasarlı binalardan uzak dursunlar. Yaşamını yitirmiş vatandaş sayısı 3 bin 381, yaralı sayısı 20 bin 406. Şu ana kadar teyit edilmiş yıkılmış olan bina sayısı 5 bin 775, bununla birlikte henüz teyidi yapılmamış ama yıkıldı ihbarı gelen bina sayısı 11 bin 302. Ancak bu ihbarın içinde yıkıldığı teyit edilen bina sayısı 5 bin 775. Bölgede şuanda 24 bin 443 personel görev yapmakta. Bu personel içerisinde çok farklı kurumlardan AFAD’dan jandarmaya, UMKE’ye MEB’e ait çok sayıda arama-kurtarma ekibi var. Ama bu sayı sürekli artıyor. Hava unsurlarıyla sürekli bölgelere arama kurtarma ekipleri sevk ediliyor. Olumsuz hava koşullar devam ediyor. Zaman zaman ekiplerin bundan dolayı ulaşımı güç oluyor. Ama şu anda itibaren bu konuda da belli bir koordinasyon sağlanmış durumda. Bölgede görevlendirilen gemi sayısı 10. Bu gemilerimiz yaralıları taşımak için görevlendirildi. Bölgede görevli hava unsurlarının toplam sayısı 154."

Tatar, "Haberleşmeyle ilgili yer eyer halen sahada birtakım enerji kesintilerinin olduğunu biliyoruz. Beslenme durumuyla ilgili; bölgede şuanda hizmet veren 85 tane araç var. Önemli bir hizmet olan psikososyal destek hizmeti de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın ilgili uzmanları tarafından bölgede yapılmaya başlandı. Bölgede şuanda 100 araçla birlikte toplam bin 322 personel, psikososyal hizmeti yürütmekte. Yarım saat içerisinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Bey burada olacak" diye konuşmuştu.