Düzce'de saat 04.08'de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem nedeniyle 2008 yılında yapılan Düzce Adliyesi'nde hasar meydana geldi.

Adliye binasında meydana gelen hasar dron ile görüntülendi.

Kandilli Rasathanesi, Düzce Sarıdere - Gölyaka merkezli 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

Saat 04:08'de gerçekleşen depremin derinliği 10.6 kilometre olarak ölçüldü. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, ilde elektriklerin kesildiğini kaydetti. 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 4,3 olmak üzere 101 artçı yaşandı.

AFAD, Düzce’de 37, Zonguldak’ta 6, Bursa’da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu’da 1 kişi olmak üzere toplam 50 kişinin yaralandığını bildirdi.

Düzce olmak üzere Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Edirne illeri ile ilçelerinde hissedildi. Vatandaşlar sokaklarda sabahladı. Depremin ardından kalp krizi geçiren biri kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

ADLİYE 1999 YILINDA HASAR ALDI, 2008 YILINDA YENİ BİNASINA TAŞINDI

Düzce Adliye binasının geçmiş hikâyesine bakıldığında şu bilgilere ulaşılıyor; Düzce Adliyesi, kentin ilçe olduğu dönemde 1999 yılına kadar şehir merkezinde hizmet verdi. 1999’daki depremde hasar alan bina tahliye edildi.

Düzce Adliyesi'nin resmi internet sitesinde bu süreç söyle anlatıldı:

"İlçe olduğu dönemde 1999 yılına kadar şehir merkezinde, İstanbul Caddesi üzerinde 2 katlı müstakil binada faaliyet göstermiştir. Söz konusu bu bina 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerinde ağır hasar görmüş, deprem sonrası tahliye edilmiş, Adliye hizmetleri bir süre çadırlarda devam ettirilmiş ve akabinde Bakanlıkça tahsis edilen konteynırlara geçilerek 2002 yılına kadar faaliyetlerini burada sürdürmüştür. 2002 yılından 2008 yılının haziran ayına kadar MEB'e ait olan 3 katlı bir okul binasında hizmetine devam etmiştir. 07 Haziran 2008 tarihinde taşınılan yeni binasında hizmet vermeye başlayan Düzce Adliyesi, 01 Ağustos 2008 tarihinde Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in katılımlarıyla açılışı yapılmıştır."

Adliye binasını yapan firmanın birçok kamu binası projesi de yaptığı ortaya çıktı

Yeni adliye binasını 2008 yılında Aras Grup isimli inşaat firması yaptı. Aras İnşaat'ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre çok sayıda kamu binası projesi yaptığı görüldü.

Firmanın Düzce Adliyesi'nin yanı sıra Hatay, Tekirdağ ve Ankara Sincan'daki adalet binalarının da aralarında bulunduğu toplam sekiz adliye binasını yaptığı ortaya çıktı.

Şirketin kendi sitesinde yer alan bilgilere göre ayrıca Aksaray, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane ve Antep'te devlet hastaneleri, Adıyaman, Hatay ve Osmaniye'de ilköğretim okulları, Erzincan Stadyumu ile çok sayıda ceza infaz kurumu ve benzeri kamu binalarının yapımı ihale edildi.

Depremde şu ana kadar can kaybının yaşanmadığı depremde Düzce’de 37, Zonguldak’ta 6, Bursa’da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu’da 1 kişi olmak üzere toplam 50 kişi yaralandı.