Avustralya'nın Çin tehdidine karşı denizaltı filosu için Fransa ile yaptığı anlaşmayı bozup ABD ve İngiltere ile anlaşması Paris-Washington hattında uzun zamandır görülmemiş bu krize neden oldu.

Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çağıran Fransız Dışişleri Bakanı Le Drian, ABD ve Avustralya'nın Fransa'yı 'sırtından bıçakladığını' söyledi.

Le Drian, Avustralya hükümetini yalan söylemekle suçladı.

Paris'in Fransa ile İngiltere arasında bu hafta düzenlenmesi beklenen 'savunma zirvesini' de iptal ettiği öğrenildi.

Denizaltı krizinin NATO'da daha büyük bir krizi tetikleyebileceği yönünde kaygılar bulunuyor. Zira Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, söz konusu krizin NATO'nun "yeni stratejik kavramının tanımına" yol açabileceğini vurguladı.

'FRANSA, NATO'NUN ASKERİ KOMUTASINDAN ÇIKMALI'

Nicolas Sarkozy döneminde bakan olan ve gelecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklayan Xavier Bertrand, "olağanüstü bir NATO zirvesi" çağrısında bulunarak, "Amerikalılara şu güven sorusunu sormalıyız: bize saygı duyuyor musunuz, ittifak nereye gidiyor?" diye konuştu.

ABD'den gelecek olası bir olumsuz cevap karşısında Bertrand, böyle bir durumda Fransa'nın NATO'nun askeri komuta yapısından çıkması gerektiğini önerdi.

NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer ise Avustralya ile yapılan anlaşmanın bazı sonuçlara yol açabileceğini kabul etti ancak bunun ittifak içinde "askeri işbirliği" üzerinde bir etkisi olmayacağını söyledi.

Kaynak: euronews