Haber: Cesim İlhani

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, EURO 2024'te Almanya Milli Takımı'nda forma giyen ve bir röportajında "Ben Kürdüm" diyen futbolcu Deniz Undav'ın vatandaşlıktan çıkarılmasını istedi. 

"dokuz8haber’e konuşan Deniz Undav'ın amcası Dr. Azad Barış, Destici'nin açıklamalarına tepki gösterdi. Deniz Undav'ın Türk vatandaşı olmadığını ve Almanya'da dünyaya geldiğini ifade eden Barış, “Deniz her şeyden önce Ezidi ve Kürt’tür ve bir Alman vatandaşıdır” dedi.

Barış şunları söyledi: “Deniz Almanya’da doğup büyümüş, annesi Rojavalı’dır, babası Urfa Viranşehirlidir. Merwani aşiretine mensup, geleneği olan Ezidi Kürt bir ailenin çocuğudur. Deniz her şeyden önce Ezidi ve Kürt’tür ve bir Alman vatandaşıdır ve şuan Almanya Milli Takımı’nda oynuyor ve çok da başarılı… Babası da Türkiye vatandaşı değil.  Ayrıca bizim ailemizin yüzde 95’i Türk vatandaşı değil. Bütün Ezidi Kürtleri vatandaşlıktan çıkardırlar. Bizimkiler 1965’lerden itibaren Almanya’ya gittiler, 80’lerde de sonu geldi.”

Mustafa Desteci’nin kendilerini hedef gösterdiğini vurgulayan Dr. Barış şöyle devam etti:   “Mustafa Desteci’nin söylediği sıradan bir şey değil. Şuan Türkiye’de binin altında Ezidi nüfusu var.  Bu çok önemli. Az bırakılmış bir inancız. Binin altında sayımız var. Kendisini milliyetçilik ve ulusalcılık üzerinden öven ırkçı, faşizan bir partinin başındaki adam bizi hedef gösteriyor, sadece Deniz’i değil. Diyor ki “Türk vatandaşlıktan atın bunları, çekin gidin” diyor, meydan okuyor. Şimdi burası onun babasının bahçesi değil. Biz 12 bin yıldır buradayız. Göbekli Tepe’nin taşlarını biz atmışız. Sümerlerle eşitiz, yaşıtız. Bu adam kim oluyor bize “çekin gidin” diyor. Normalde ben tepki göstermem ama bu kanıma dokunuyor. Kürtlüğe meydan okumak, Ezidiliğe meydan okumak… Her şey Türklük etrafından şeklenmiş bir dünya yok. Burası cehennemse bizimdir, cennetse bizimdir. Benim duruşum bu, ailenin duruşu bu, Deniz’in duruşu bu. Deniz her şeyden önce Kürt ve Ezidi’dir. Bir Alman Kürt’ü ve Alman Ezidisi’dir bu kadar net. Türk vatandaşı da değildir. Mesut Özdil de sonradan ırkçılıktı o da Almanya Milli Takımı’nda oynadı, neden onunla ilgili bir şey söylemediler.”

İzmir'de elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden iki müzisyen için tepki İzmir'de elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden iki müzisyen için tepki

“BİZE BİRŞEY OLURSA SORUMLU DESTECİ’DİR”

Desteci’nin bilerek yeğeni futbolcu Deniz Undav'ı hedef haline getirdiğini savunan Dr. Azad Barış, “Bu Diyarbakır ile Mardin arasındaki yangına benziyor. Devlet müdahale etmez. O yangın Bodrum’da olsaydı, ordusuyla havadan karadan her şeyiyle müdahale ederlerdi. Bütün mesele budur. Bu onların ırkçılıklarıdır, o faşizanlıklarıdır, Kürt düşmanlıklarıdır. Bunlar suni beyaz Türkler. Kürt düşmanı, azınlıkların düşmanıdır.  Dolaysıyla Deniz’in kim olduğunu da çok iyi biliyorlar. Bir notla konuşuyor öyle sıradan konuşmuyor. Onun için biz de meydan okuyoruz “burası bizimdir, terk etmiyoruz cehennem de olsa cennet de olsa sen kim oluyorsun. Gidecek olan biri varsa o da sensin.” Şeklinde konuştu. Son olarak, Barış, “Şunu söyleyeyim; başımıza bir şey gelirse, bizim inancımıza yönelik bir baskı ve herhangi olumsuz bir şey olursa biz Desteci’yi ve onun etrafındaki kesimi sorumlu tutacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: rss