Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi Emre Gelir, çıkartıldığı savcılık tarafından ‘DHKP-C üyesi’ olduğu iddiasıyla mahkemeye sevkedildi. TKP üyesi Gelir’e yöneltilen DHKP-C iddiasının nedeni ise sosyal medya paylaşımları.

Gelir, sosyal medya hesabından paylaştığı haber, köşe yazısı, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, Gezi Direnişi ve Erdoğan’a ilişkin atılan bir tweet nedeniyle ‘DHKP-C üyeliği’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Tekirdağ’da 7 gündür gözaltında tutulan Emre Gelir, bugün çıkarıldığı savcılık tarafından ifadesi dahi alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gelir’e gözaltı sırasında sorulan soruların büyük bir bölümünü Nuriye Gülmen ve Semih Özakça paylaşımları oluşturdu.

‘HOŞ GELDİN NURİYE GÜLMEN’ DEMEK SUÇ!

İleri Haber’den Tuğba Özer’in haberine göre Gelir’e yöneltilen Gülmen ve Özakça paylaşımlarından bazıları şöyle:

“Genç yoldaşlarımızla birlikte Nuriye, Esra ve Semih’i ziyaret ettik. Umudumuzu direncimizi, kararlılığımızı büyüttüler. Emekçiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız. Mutlaka kazanacağız”, “Hoşgeldin Nuriye Gülmen”, “Adalet ve eşitlik için direniyorlar. Tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tam 200 gündür açlık grevinde…”

“Söz konusu paylaşımları ne amaçla gerçekleştirdiniz?” sorusuna ise Gelir’in verdiği yanıt şöyle oldu: “Söz konusu paylaşımları ben gerçekleştirdim. Haksız yere olduğunu düşündüğüm KHK ile haksız yere işlerinden atıldıklarını düşündüğüm bu öğretmenlerle ilgili kamuoyu oluşturmak adına duyarlılık göstermek için böyle paylaşımlarda bulundum.”

Gelir’e sorulan bir diğer paylaşım ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilişkin Twitter üzerinden retweet ettiği bir gönderi oldu. Gelir, Erdoğan’ın fotoğrafı ile birlikte ‘tipi hayatı felç etti’ yazılan söz konusu gönderiyi kendisinin paylaşmadığını sadece retweet ettiğini söyledi.

DENİZ GEZMİŞ SORUSU

Gelir’e yöneltilen sorular arasında 17 yaşında 12 Eylül mahkemesi tarafından yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren hakkında retweet ettiği bir paylaşım da soruldu. Gelir soruya, “Yaşı büyütülerek idam edilen bir çocuğun ölüm yıl dönümü olması vesilesiyle bu paylaşımı ben de paylaştım” şeklinde yanıt verdi.

İleri Haber yazarı Metin Çulhaoğlu’nun kaleme aldığı “ Deniz Gezmiş, parkası ve ötesi” başlıklı yazı da Gelir’e soruldu: “23 Aralık 2017 tarihli ‘Metin Çulhaoğlu yazdı: Deniz Gezmiş, parkası ve ötesi’ ibareli ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) terör örgütünün kurucu örgütünün kurucu üyelerinden olan ve 9 Ekim 1971 tarihinde idam cezasına mahkum edilen Deniz Gezmiş isimli şahsın fotoğrafının yer aldığı paylaşım yapıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu paylaşımı ne amaçla gerçekleştirdiniz?”