Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 4'ü çocuk 34 kişi arasında yer alan ve Türkiye'ye geldikten bir süre sonra haklarında dava açılan 7'si tutuklu 10 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

 

Karar duruşmasına tutuklu sanıklar Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Zehra Tünç, Cazibe Kabul, Sisin Yaman, Lütfü Taş ve Elif Uludağ hazır bulundu. Haklarında yakalama kararı bulunan diğer sanıklar Mehmet Adanmış, Nizar Buldan ve Yusuf Şen ise duruşmaya katılmadı.

 

Cumhuriyet savcısı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarladı. Sanık avukatlarından Fethi Gümüş, müvekkillerinin barışa katkı sunmak amacıyla geldiklerini belirterek, ''Herhangi bir talimat üzere ülkeye gelmemişlerdir. Sürece katkıda bulunmak için gelmişlerdir'' dedi.

 

Mahkeme heyeti, sanıklardan son savunmalarını sordu. Kandil kampından gelen sanıklardan Lütfü Taş ve Elif Uludağ, Kürtçe savunma yapmak istedi. Mahkeme heyeti, duruşma tutanağına, ''Türkçe beyanda bulunmadı'' diye yazdırdı.

 

Mahmur kampından gelen 5 sanık ise Türkçe, ''Avukatımın beyanına katılıyorum. Bir diyeceğimiz yoktur'' dedi.

 

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından TCK'nın 314/2. maddesinde yer alan ''Terör örgütüne üye olmak'' ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesindeki ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan Taş'ı 14 yıl, Uludağ'ı ise 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

 

Diğer sanıklar Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Zehra Tünç, Cazibe Kabul ve Sisin Yaman da TCK'nın 314/3. maddesinde yer alan ''Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' ile Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesindeki ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan toplam 9 yıl 6'şar ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

 

Mahkeme, verilen cezada, ''sanıkların suç işleme kastının yoğunluğu, pişmanlık göstermemesi ve suçu işledikten sonraki hal ve davranışlarını'' dikkate alarak indirim uygulanmasına yer olmadığına da karar verdi.

 

Mahkeme heyeti, haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar Mehmet Adanmış, Nizar Buldan ve Yusuf Şen'in dava dosyalarının ayrılmasını da kararlaştırdı.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında ''terör örgütü üyesi olmak'', ''örgüt adına suç işlemek'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.