HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak 1'inci Asliye Ceza Mahkemesinde hakkında açılan davada yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya SEGBİS yolu ile Edirne Cezaevinden katılan Demirtaş, SEGBİS ile savunma yapmayı açık ve net bir şekilde savunma hakkının ihlali olarak gördüğünü ve kabul ettiğini ifade ederek, "Adil yargılanma hakkımın açık bir gaspı olarak görüyorum. Susma hakkımı kullanmak istemiyorum. Tutuksuz yargılandığım bir dosyada, tutukluluktan daha ağır koşullarda yargılama dayatılmasını kabul etmiyorum. Ben yargılamanın adil ve hızlı yürütülebilmesi için mahkemeye yardımcı olmak adına, başından beri bizzat mahkeme huzuruna çıkmayı talep ediyorum" dedi.

 ‘İSTEDİĞİM TEK ŞEY DÜRÜST VE ADİL YARGILANABİLMEKTİR’

Şu anda mahkeme salonunun görüntüsünü de sesini de net olarak alamadığını, duruşma salonunda bulunan avukatları ile kimsenin duyamayacağı şekilde görüş alışverişi yapabileceği koşulların da mevcut olmadığını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ifadesini şöyle sürdürdü:

"Benim Şırnak'ta bizzat duruşmaya getirilmememin gerekçesi olarak tanınmış bir kişi olmam, çevremin geniş olması gösteriliyor. Bunlar benim kusurum ve zaafım değil. Güvenlik sorununu yaratan da ben değilim. Türkiye'nin 12 farkı şehrinde hakkımda 25 dava açanlar ve dosyalarıma coğrafi olarak en uzak cezaevine beni koyanlar, bunun sorumlusudurlar. Ben yargılanmaktan kaçmıyorum, çekinmiyorum. Başından beri istediğim tek şey adil, dürüst ve hızlı yargılanabilmektir. Bununla birlikte mahkemeniz hakkımda hazırlanan iddianameyi yeterli deliller toplanmadan, etkili bir soruşturma yapılmadan kabul etme suretiyle beni sanık konumuna düşürmüştür. Mahkemenizin gıyabımda yapılan duruşmalarda verdiği ara kararlarda, soruşturma aşamasında yapılması gereken delil toplama faaliyetine giriştiği açıkça anlaşılmaktadır. Kovuşturma aşamasından çok, soruşturma aşamasının safahatları gibi ilerlemektedir dosya. Yine mahkemenizce, bizzat duruşmada bulunma talebimin şahsım ve avukatlarımca mütemadiyen tarafınıza iletilmiş olmasına rağmen, iki ayrı defa bulunduğum cezaevine müzekkere yazılarak SEGBİS'e zorla çıkarılmam talimatı verilmiştir. Oysa CMK'da kimler hakkında zorla getirilme kararı verilebileceği açıkça sayılmıştır. Ben duruşmaya çıkmaktan ve mahkemeye gelmekten imtina etmeyen, bilakis bu konuda ısrar eden bir sanık olmama rağmen, mahkemeniz benim hakkımda kanuna açıkça aykırı bir şekilde, zorla getirme kararları vermiştir."

REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, hem eksik iddianamenin kabulü ile hem de duruşmanın savunma hakkının güvence altına alınmak suretiyle inceletilmemesi nedeniyle daha mahkeme huzuruna bile çıkarılmadan, mahkemenin ara kararlarla aleyhine delil toplama işlemleri yapmış olmasının mahkemeye olan güveni ve inancını sarstığını da ifade ederek, "Beni adil, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yargılayabileceğinize dair en küçük bir hissiyatım yoktur. Bu nedenle Ceza Muhakemeleri Kanununun 29. maddesinde belirtilen 'tarafsızlığını şüpheye düşürecek diğer sebeplerden dolayı da hakimin reddi istenebilir' hükmüne dayanarak reddi hakim talebinde bulunuyorum. Çünkü bu yargılamanın öznesi benim. Mahkemenizin en çok koruması gereken şey de benim savunma hakkım, adil yargılanma hakkımdır. Ancak, iddianamenin kabulünden bu yana bu hakkımın korunması bir yana, bizzat tarafınızca aleni bir şekilde ihlal edilmiştir. Bu nedenle reddi hakim talebimin bir üst mahkemeye iletilmesini bekliyorum. Beni adil yargılayacağınıza inanmıyorum" dedi.

Duruşmada ara kararını açıklayan Mahkeme, reddi hakim talebini redederken, duruşmayı erteledi.

HDP’Lİ YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA

Şırnak'ta HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın duruşmasını izleyen HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım ve Milletvekili Meral Danış Beştaş, adliye çıkışında basın açıklaması yaptı.

Yıldırım, "Bugün Eş Genel Başkanımız ve milletvekillerimizin neden tutuklu olduklarını bu mahkemede bir kez daha ibretle izledik. Yargı falan değil bu, hukuk hiç değil. Müvekkilin avukatla ilişkisini engellemeye çalışan, ne avukatların ne dosyanın özünü soran, Eş Genel başkanımızın yüzüne bakamayan birinin tarafsız ve bağımsız olmasını biz zaten beklemiyoruz. Oynanan bir tiyatrodur" dedi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, SEGBİS ile adil yargılama hakkının ihlal edildiğine vurgu yaparak, Demirtaş'ın duruşmasındaki hakim hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Beştaş,  "4 Kasım’da milletvekillerimizi ve Eş Genel Başkanlarımızı özel uçaklarla, helikopterlerle 5 ayrı ilden toplayan iktidar, bugün masraf olur diye SEGBİS’i dayatıyor. Adil yargılama hakkını engelliyorlar. Çünkü Demirtaş’ın konuşmasından korkuyorlar. Bu hukuksuzluğun ortaya çıkmasını istemiyorlar. SEGBİS’e zorla çıkarma kararı Türkiye tarihinde bir ilktir. Biz hem HSK’ya, hem Adalet Bakanlığına, hem uluslararası kurumlara bu yargılamaların taraflı olduğunu hemen bildireceğiz" diye konuştu.

(Kaynak: Cumhuriyet)