Belgesel yönetmeni Sibel Tekin hakkında tahliye kararı verildi Belgesel yönetmeni Sibel Tekin hakkında tahliye kararı verildi

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Kadıköy’de gerçekleşen Adalet Nöbeti’nde polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı.

Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaşanan olaya tepki gösterdi.

İstanbul Kadıköy'de düzenlenen Adalet Nöbeti'nde Marmara Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) öncülüğünde, aileler “Hasta ve infazı yakılan tutsaklara özgürlük, tecride son” sloganıyla Boğa Heykeli önünde bir araya geldi.

Eylem sırasında bir polis eski HDP Şırnak Milletvekili ve İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. O anları görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya, gözaltına alındı.

Kaya'nın emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Öte yandan İstanbul Valiliği, olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Valilik, Encü'nün, polisi tahrik ettiğini öne sürdü.

"BU İKTİDAR HADDİNİ AŞALI ÇOK OLDU"

Olaya eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan da tepki geldi. Twitter hesabından paylaşım yapan Demirtaş şu sözlere yer verdi:

"Gırtlağına kadar pisliğe, suça bulaşmış bu iktidar haddini aşalı çok oldu.

Analarımıza yapılan bu saldırıyı ve Ferhat Encü'ye atılan tokadı Kürtler kesinlikle unutmayacak.

Siz daha tokat görmemişsiniz. Sandığı bekleyin, göstereceğiz!"